Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej więźniów obozów koncentracyjnych

14 czerwca 2017 r. w Jarosławiu, na jednej ze ścian dworca kolejowego, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych z Jarosławia.

Odsłonięcie tablicy odbyło się dokładnie 77 lat po przybyciu do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w liczbie 728. Dwudziestu czterech spośród nich pochodziło z Jarosławia.

Podczas uroczystości obecne były liczne poczty sztandarowe jarosławskich szkół, jednostek strzeleckich i klas mundurowych. Asystę wojskową zapewnił pododdział 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Garnizonu Jarosław. Tablicę odsłonił Pan Kazimierz Kopeć, ostatni żyjący więzień niemieckich obozów pochodzący z Jarosławia, harcerz, aresztowany przez Niemców wraz z bratem, który został zamordowany zaledwie trzy dni po przywiezieniu do obozu w Sachsenhausen.

Tablica została w całości sfinansowana ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Instytut reprezentował na uroczystości Artur Brożyniak z Oddziału IPN w Rzeszowie.

BUW IPN dziękuje Pani Iwonie Zelwach z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu za zaangażowanie i współpracę na rzecz powstania tablicy pamiątkowej.

do góry