Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

80. rocznica wybuchu II wojny światowej (4)

17 września 2019. Dodatek prasowy krakowskiego IPN do „Dziennika Polskiego” [PDF]

W numerze

  • Michał Wenklar, Odwrót znad linii wielkich rzek
    Już 6 września polskie dowództwo nakazało odwrót ogólny ku Wiśle i Dunajcowi, następnie do Sanu. Wkrótce Niemcy stanęli u wrót Warszawy. W przeddzień 17 września nie można było jeszcze mówić o klęsce. Sytuację zmieniło wkroczenie Armii Czerwonej.
  • Anna Zechenter, Rzeczpospolita rozdarta
    Ziemie wchłonięte do ZSRS rzeczpospolita straciła na zawsze. Nie powróciły do niej po zakończeniu II wojny światowej, bowiem zachodni alianci oddali je Stalinowi.
  • Piotr Sadowski, Wrześniowe niebo
    Zmasowane, precyzyjne uderzenia lotnicze, wspierające natarcie jednostek szybkich, były nieodłączną częścią niemieckiego Blitzkriegu i tak samo jak terrorystyczne naloty na miasta przeciwnika stały się elementem wojny totalnej.
  • Anna Czocher, Wrzesień 1939 w Krakowie. Okupacja i pierwsze represje
    Niemcy stopniowo zajmowali budynki publiczne, rozpoczęły się eksmisje z mieszkań. Instalować zaczęła się policja niemiecka. Pierwszych represji doświadczyła społeczność żydowska.
  • Krzysztof Pięciak, Bój o przeprawy na Dunajcu
    8 września przedpola Biskupic i pole między wsią a Radłowem pełne były poległych i rannych żołnierzy obu stron, lejów po wybuchach pocisków oraz uszkodzonych i zniszczonych pojazdów.
  • Paweł Naleźniak, Obrona Lwowa. Skuteczna i bohaterska
    Pierwsze niemieckie bomby spadły na Lwów 1 września o godz. 5. Luftwaffe zaatakowała lotnisko na Sknilowie oraz dworzec kolejowy. Kolejny atak nastąpił o godz. 11 i spowodował liczne straty wśród ludności cywilnej. Z kolei Sowieci od pierwszych chwil pobytu we Lwowie dopuszczali się zbrodni na ludności cywilnej, gwałcili kobiety i rabowali domy na przedmieściach.
do góry