Nawigacja

Książki

Droga na Monte Cassino 1941–1944 w fotografii Ignacego Jaworowskiego / The way to Monte Cassino 1941–1944 in photographs by Ignacy Jaworowski

Droga na Monte Cassino 1941–1944w fotografii Ignacego Jaworowskiego / The way to Monte Cassino 1941–1944 inphotographs by Ignacy Jaworowski, opr. Mariusz Zemło, Białystok 2014, 320 s.,wydawca: Oddział IPN w Białymstoku, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense.

Losy żołnierzy-zesłańców prowadzonych ze Związku Sowieckiego przezgen. Władysława Andersa i pamięć o przełomowym momencie walk toczonych przez 2.Korpus Polski we Włoszech, przez kilkadziesiąt powojennych lat, w rządzonejprzez komunistów Polsce były umniejszane i spychane w zapomnienie. Mimo tobitwa pod Monte Cassino zajmuje w polskiej świadomości historycznej wyjątkowemiejsce. Biało-czerwona flaga łopocząca na ruinach klasztoru, rozciągająca sięu stóp wzgórza polska nekropolia wojenna i pieśń sławiąca bohaterstwo polskichżołnierzy mają szczególny wymiar dla tysięcy uczestników walk, żołnierzy 2.Korpusu. Jednym z nich był fotograf-dokumentalista, autor prezentowanych zdjęć.Ignacy Jaworowski urodził się 15 czerwca 1898 r. w Supraślu, chociaż jegorodowe korzenie sięgają szlacheckiego zaścianka Jaworówka. Ta położona 20 km na północny Zachód odBiałegostoku miejscowość jest znanym miejscem kaźni. W odwecie za poparciePowstania Styczniowego 1863 r. wieś została doszczętnie spalona – w myślmoskalskiego rozkazu „spalić i miejsce gdzie stała zaorać". (…) Podstawęopracowania niniejszego albumu stanowią elementy narracjisłowno-ikonograficznej autorstwa Ignacego Jaworowskiego. Jednak zasadniczymmateriałem są dokumenty fotograficzne będące relacją z doświadczeń autora wlatach 1941–1944, czyli od pobytu w Tatiszczewie, miejscu formowania 5. DywizjiPiechoty, do słynnej bitwy o klasztor na Monte Cassino. (…) Nadmienić należy,że cały zachowany zbiór składa się z około 720 zdjęć zapisanych na nośnikuelektronicznym (pozyskanych z negatywów) i dodatkowo z kilkudziesięciu zdjęćzamieszczonych w albumie, ilustrującym koleje życia autora. Z tego zasobuwyselekcjonowano 410 fotografii.

Mariusz Zemło, „Ignacego Jaworowskiego droga na Monte Cassino" [wstęp]

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry