Nawigacja

Stanowiska

STANOWISKO RADY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU z dnia 28 kwietnia 2011 r.

STANOWISKO

 

RADY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

 

KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU

 

z dnia 28 kwietnia 2011 r.

 

w sprawie programu badań naukowych na lata 2011 – 2015

 

 

Podczas posiedzenia w dniu 28 kwietnia 2011 r. członkowie Rady zapoznali się z programem badań naukowych na lata 2011-2015 przedstawionym na piśmie i skomentowanym przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej. W trakcie długiej i szczegółowej dyskusji przedstawiono szereg uwag, dotyczących m.in. wydzielenia z programu „Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej" zagadnień związanych z historią partii komunistycznej i stworzenie osobnego projektu badań nad dziejami PPR/PZPR (i ich organizacji satelickich), a także podzielenia programu badan nad okresem wojny na 2-3 wyspecyfikowane segmenty. Rada zaakceptowała przedstawiony program, zalecając wprowadzenie wskazanych zmian lub uzupełnień, a jednocześnie uznała jako priorytetowe na lata 2011 – 2015 następujące obszary badawcze:

 

  1. dzieje PPR/PZPR,
  2. władze PRL wobec kryzysów społecznych i opozycji demokratycznej,
  3. aparat bezpieczeństwa wobec emigracji i Polonii oraz 
  4. badania nad okresem wojny i okupacji 1939 – 1945.

 

W wyniku dyskusji wokół problemów organizacji i warunków prowadzenia badań Rada postanowiła zwrócić kierownictwu Instytutu uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do wyraźniejszego podkreślenia funkcji naukowych BEP, w tym położenie nacisku na osiąganie stopni naukowych, pisanie monografii autorskich i stworzenie w BEP i OBEP etatów naukowo-badawczych, na których obowiązywałyby zasady pracy podobne do istniejących w instytutach PAN i na wyższych uczelniach. Stwierdzono też, że – m.in. z uwagi na wzrost kosztów przewodów doktorskich i habilitacyjnych – konieczne jest podniesienie wysokości stypendiów naukowych przyznawanych pracownikom IPN w związku z przygotowywaniem dysertacji lub wprowadzenie zasady pokrywania przez IPN kosztów zakończonych pozytywnie przewodów.

do góry