Nawigacja

Wystawy

Rdzawe druty od Ojczyzny dzielą nas... Internowani w latach 1944–1947

W dniu 3 lipca 2004 r. w Białymstoku w ramach obchodów 60. rocznicy akcji „Burza” w okręgach AK: białostockim, nowogródzkim i wileńskim, została otwarta wystawa „Rdzawe druty od Ojczyzny dzielą nas... Internowani w latach 1944–1947”.

Uroczystego otwarcia wystawy zlokalizowanej w wagonie towarowym, w jakich wywożono internowanych w 1944 r., dokonali: prezydent Ryszard Kaczorowski, wiceprezes IPN dr Grzegorz Ciecierski i prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK prof. Witold Czarnecki.

Na wystawie przedstawiono akcję „Burza” na ziemiach północno-wschodnich, następnie aresztowanie i internowanie żołnierzy AK, liczebność transportów i rozmieszczenie obozów NKWD w ZSRR, w których więziono internowanych Polaków, oraz losy poszczególnych osób. Na jednym z paneli prezentowani są rodzice znanego polskiego dramaturga Tadeusza Słobodzianka, który urodził się na zesłaniu. Wystawa poświęcona jest represjom władz sowieckich wobec polskich obywateli, ale warto zwrócić uwagę na przytoczoną na tym panelu wypowiedź Tadeusza Słobodzianka: „Mamę uratowała rosyjska Żydówka, lekarka. Kiedy wybrała ja jako pielęgniarkę i dzięki temu mama przeżyła 8 lat łagru. Z kolei ojciec umierał na szkorbut w Donbasie, zbliżała się gwiazdka i z chleba ulepił św. Mikołaja. Zobaczył to strażnik i zapytał, czy może sobie wziąć. Ojciec zgodził się i w zamian dostał cebulę”.

Wystawa zawiera również wzmiankę o Obławie Augustowskiej – akcji przeprowadzonej przez oddziały NKWD i UB w lipcu 1945 r., w wyniku której zaginęło ok. 600 mieszkańców Puszczy Augustowskiej. Końcowe panele poświęcone są repatriacji internowanych do kraju.

Wystawa powstała w dużej mierze na podstawie materiałów pochodzących ze zbiorów prywatnych.

Obchody 60. rocznicy akcji „Burza” – Białystok

do góry