Nawigacja

Wystawy

Twarze włocławskiej bezpieki

13 grudnia 2008 r. w Muzeum Historii Włocławka we Włocławku miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Twarze włocławskiej bezpieki”, przygotowanej przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN Delegatury w Bydgoszczy. W wernisażu udział wzięli m.in. autorzy wystawy z dr. Markiem Szymaniakiem na czele, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Krystyna Trepczyńska oraz parlamentarzyści, m.in. Zbigniew Girzyński i Łukasz Zbonikowski.

Wystawa „Twarze włocławskiej bezpieki” jest częścią ogólnopolskiego projektu wystawienniczego IPN, mającego na celu przybliżenie społeczeństwu historii bezpieki i sylwetek kadry kierowniczej UB/SB, w pierwszym rzędzie odpowiedzialnej za represje wobec Polaków, sprzeciwiających się utrzymywaniu w kraju reżimu komunistycznego. Na kilkudziesięciu panelach pokazuje funkcjonariuszy UB/SB, zatrudnionych w latach 1945–1990 na stanowiskach kierowniczych we włocławskich strukturach komunistycznego aparatu represji. Na liczącej 25 plansz ekspozycji przedstawiono w sumie sylwetki 49 funkcjonariuszy UB/SB z Włocławka (1945–1975) i województwa włocławskiego (1975–1990), opatrzone ich zdjęciami oraz dokumentacją z akt osobowych. Na poszczególnych tablicach przedstawiono szczegółowy przebieg służby oraz awanse i wykształcenie kadry kierowniczej z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego/Powiatowego Urzędu ds. spraw Bezpieczeństwa Publicznego we Włocławku (1945–1956) oraz pionu SB z komendy powiatowej i miejskiej MO we Włocławku (1956–1975) i komendy wojewódzkiej MO (1975–1983), późniejszego Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych (1983–1990) we Włocławku. Uwzględniono także pion SB w Rejonowych Urzędach Spraw Wewnętrznych w Aleksandrowie, Lipnie, Radziejowie i Rypinie (1983–1990). Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany kilkudziesięciostronicowy katalog.

Współorganizatorami wystawy, którą można oglądać do 18 stycznia 2009 r., są Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Okresie Stanu Wojennego we Włocławku oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
 

do góry