Nawigacja

Wystawy

„Z dziejów harcerstwa polskiego na Górnym Śląsku 1922-2006”

22 listopada 2006 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach miało miejsce otwarcie wystawy „Z dziejów harcerstwa polskiego na Górnym Śląsku 1922-2006” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Bibliotekę Śląską.

Uroczystość rozpoczął prof. dr hab. Jan Malicki - dyrektor biblioteki, po nim słowo wstępne wygłosił dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sikora. Następnie głos zabrał Jan Kwaśniewicz pracownik OIPN w Katowicach, który wprowadził uczestników w tematykę wystawy.
W uroczystości wzięli udział harcerki i harcerze XIV Środowiskowego Szczepu im. Cichociemnych „Odrodzenie”, instruktorzy Chorągwi Śląskiej z komendantem hm. Andrzejem Lichotą na czele oraz grono sympatyków harcerstwa.
Dobór eksponatów wchodzących w skład ekspozycji jest dwutorowy - z jednej strony są to materiały, dotyczące działalności harcerstwa - organizowania akcji takich jak „Zamonit” czy „Klimczok”. Z drugiej strony są te, które prowadzą chronologicznie poprzez lata 1922-2006.
Szczególnie interesujące są ekspozycje tematyczne, takie jak losy pomnika ku czci pomordowanych harcerzy na katowickim rynku w 1983 czy historia życia hm. Antoniego Szyndzielorza. Warto również zwrócić uwagę na kolekcję sztandarów harcerskich z różnych okresów. Symbolika awersów i rewersów zmieniała się wraz z przemianami polityczno-społecznym w Polsce. Dzięki temu, można prześledzić wpływ tych wydarzeń na losy harcerstwa w XX wieku.

do góry