Nawigacja

Wystawy

Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym

Autor wystawy: dr hab. Zdzisław Zblewski
Współpraca: Teodor Gąsiorowski
Konsultacja merytoryczna: Wojciech Frazik, dr hab. Janusz Kurtyka
Projekt graficzny: Marta Drabik
Organizatorzy: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie

Wystawa składa się z dwóch części:

A. Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym
– 41 drukowanych plansz formatu 70 x 100 cm; dodatkowo kolorowe plakaty wystawy

B. Proces krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym
– 17 drukowanych plansz formatu 70 x 100 cm; dodatkowo kolorowe plakaty wystawy
Ekspozycja jest stałą ekspozycją Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Jej wernisaż odbył się 6 września 2002 r.

Od stycznia 1944 r. Armia Czerwona zajęła całe terytorium przedwojennego państwa polskiego. Oficjalnie głoszono, że tereny te zostały „wyzwolone” spod okupacji niemieckiej, jednak nowa rzeczywistość daleko odbiegała od oczekiwań Polaków. W rezultacie społeczeństwo stawiało opór, a dążący w pierwszych latach powojennych do przejęcia pełni władzy komuniści już wówczas zwalczali opór, włącznie z eliminacją najbardziej przeciwstawiających się im osób.

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” zostało powołane do życia 2 września 1945 r. przez grupę wyższych oficerów Komendy Głównej Armii Krajowej z ppłk. dypl. Janem Rzepeckim na czele. Zakładano, że będzie to działająca w konspiracji organizacja polityczna, stawiająca sobie za cel mobilizację społeczeństwa do zachowania niezłomnej postawy niepodległościowej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Większość założycieli Zrzeszenia wkrótce znalazła się w komunistycznym więzieniu, a nowym przywódcą tej organizacji został płk Franciszek Niepokólczycki, stając na czele tzw. II Zarządu Głównego WiN. Pod jego przewodnictwem Zrzeszenie osiągnęło apogeum możliwości organizacyjnych, obejmując swoim zasięgiem cały kraj i zdobywając dominującą pozycję w polskim podziemiu. Jego ofiarne zaangażowanie w działalność w Zrzeszeniu przerwało aresztowanie przez UB w październiku 1946 r., a w konsekwencji rozbicie II Zarządu Głównego WiN.

Działalność Zrzeszenia WiN, represje UB wobec WiN i PSL, aż po proces oraz późniejsze losy skazanych ukazuje przygotowana wystawa. Na 40 planszach zaprezentowano fotografie i dokumenty z archiwum IPN, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i zbiorów prywatnych.

WYSTAWA ONLINE

do góry