Nawigacja

Przystanek Historia

Promocja książki „Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów” na „Przystanku Historia” – Wilno, 25 stycznia 2016

25 stycznia 2016 r., o godz. 17:00, na „Przystanku Historia” w Wilnie (Dom Kultury Polskiej, ul. Naugarduko 76) odbyła się prezentacja książki Pawła Niziołka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku, zatytułowanej „Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów”.

Książka Pawła Niziołka (...) jest pierwszą w badaniach Instytutu Pamięci Narodowej naukową próbą przedstawienia losów polskiej rodziny typowej dla wiejskiej elity II Rzeczypospolitej. Biografie jej bohaterów odzwierciedlają wiele dramatycznych wydarzeń okresu wojny i okupacji, które stały się udziałem Polaków niegodzących się ze zniewoleniem ojczyzny. Podlegali oni represjom sowieckim, niemieckim, w końcu komunistycznym. Bez fałszywego patosu można powiedzieć, że jest to praca opisująca i upamiętniająca postawy wobec totalitaryzmów, patriotyzm i poczucie obowiązku jednej z wielu rodzin stanowiących przed II wojną światową rdzeń lokalnych społeczności.

Z recenzji dr. hab. Marka Gałęzowskiego

do góry