Nawigacja

Maraton Pokoju

Narwik

10 kwietnia 2019 r. odbyła się w Warszawie pierwsza edycja nowego cyklu Etapowy Maraton Pokoju – poświęconego polskim żołnierzom walczącym na frontach II wojny światowej.

O godz. 20:00 około stu dwudziestu biegaczy wystartowało spod Polskiego Komitetu Olimpijskiego i zmierzyło się z dystansem 5 kilometrów. Pierwsza impreza cyklu upamiętniała Bitwę o Narwik (9 kwietnia – 8 czerwca 1940). Starterem biegu była Miłka Raulin, himalaistka pochodząca z Gdyni, ale mieszkająca w Warszawie, która jako najmłodsza Polka skompletowała Koronę Ziemi. Poniżej nasza fotorelacja z tego wydarzenia.

Zdjęcia: Dorota Szota

 

Bitwa o Narwik (9 kwietnia – 8 czerwca 1940)

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię.

9 kwietnia świat obiegła wieść o ataku Niemiec na Danię i Norwegię. Był to początek operacji „Wesserubung”. Jednym z etapów tej operacji było zdobycie portu w Narwiku, który miał kluczowe znaczenie zarówno dla Niemców, jak i aliantów, ze względu na linię kolejową ze szwedzkiej Kiruny. Tą drogą III Rzesza sprowadzała 1/3 rudy żelaza ze Szwecji - kluczową dla przemysłu zbrojeniowego. Niezamarzający port przeładunkowy był przedmiotem niemal dwumiesięcznych zmagań.

Dania została podbita w ciągu jednego dnia, natomiast w Norwegii rozpoczęły się regularne działania wojenne. Niemcy skierowali do Narwiku flotyllę 10 niszczycieli, która bez problemu pokonała słabą armię norweską.

Od 9 do 14 kwietnia 1940 na wodach w rejonie Narwiku toczyły się bitwy morskie, w wyniku których zniszczona została niemiecka flota. W walce uczestniczyły polskie niszczyciele ORP „Błyskawica”, ORP „Burza” i ORP „Grom’, wchodzące w skład floty brytyjskiej. „Grom” został 4 maja zatopiony przez niemiecki bombowiec w fiordzie Rombakken (zginęło 59 członków załogi). Polskie statki pasażerskie MS „Chrobry”, MS „Batory” i MS „Sobieski” – jako transportowce wojska – również brały udział w tej operacji.

14 kwietnia rozpoczęło się lądowanie alianckich oddziałów, w których skład wchodziła polska Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko. W następnych dniach powstały dwa ogniska walki: jedno na półwyspie Ankenes, gdzie walczyła polska brygada, a drugie w górach na północ od fiordu Rombaken, gdzie z Niemcami walczyły wojska francuskie i norweskie.

W nocy z 27 na 28 maja alianci zdobyli Narwik. Brygada polska, licząca niespełna 5 tys. żołnierzy, stanowiła 1/3 wszystkich sił lądowych aliantów.

Postępy niemieckie na froncie francuskim zmusiły jednak aliantów do wycofania się z Norwegii. Po zniszczeniu infrastruktury kolejowej i portu ostatnie odziały wycofały się 8 czerwca 1940 r.

dr Mateusz Marek (BEN IPN)

do góry