Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 4 lipca 2017

KRÓTKO

  • Zaprezentowano oznakę wydaną z okazji włączenia Górnego Śląska do RP – replikę oznaki, wydanej z okazji 95. rocznicy włączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej, zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie. – Chcemy pokazać fakty historyczne i emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom –  powiedział dyrektor oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder. Zaprezentowana w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” replika oznaki okolicznościowej została wydana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Oryginał powstał najprawdopodobniej z inicjatywy Centralnego Komitetu Uroczystości Dnia Objęcia Górnego Śląska na podstawie projektu Konstantego Laszczka. Znaczek o średnicy 26 mm wykonany był z blachy mosiężnej, czasem srebrzonej. Przedstawiał śląskiego orła z koroną na piersi w perełkowym otoku i był noszony w tych dniach na Górnym Śląsku i w Polsce jako symbol radości z przyłączenia regionu do Rzeczpospolitej. – Wydarzenia sprzed 95 lat, które przypominamy, jak żadne inne z przeszłości połączyły Śląsk i Warszawę. Rozgrywały się między 20 czerwca a 15 lipca 1922 r., kiedy wschodnia część Górnego Śląska na skutek powstań i plebiscytu została przyznana Rzeczpospolitej –  powiedział dr Andrzej Sznajder. Jak zaznaczył, „uroczysta celebra przejmowania władzy nad częścią Górnego Śląska była nie tylko rezultatem starań samych mieszkańców regionu”. – Był to w istocie wynik starań całego społeczeństwa polskiego. Tego znajdującego się jeszcze na spornym terenie Śląska, jak i tego, które miało okazję od listopada 1918 r. cieszyć się z odrodzonej Rzeczpospolitej –  ocenił Sznajder. Zdaniem dyrektora katowickiego oddziału IPN nie byłoby ostatecznego efektu, gdyby nie powstania i spontaniczna postawa obywateli odrodzonej Rzeczpospolitej. – Nie byłoby powstań i ich sukcesów, gdyby nie ogromne wsparcie, nie tylko moralne, ale także materialne i polityczne, którego udzielali Polacy Górnoślązakom zabiegającym o połączenie z Rzeczpospolitą –  podkreślił Sznajder. PAP, dzieje.pl, polskieradio.pl, radiomaryja.pl, naszdziennik.pl, 3 lipca 2017; „Nasz Dziennik”, 4 lipca 2017.
  • 74 lata temu w katastrofie samolotu nad Gibraltarem zginął gen. Władysław Sikorski – 74 lata temu, 4 lipca 1943 r., w katastrofie samolotu nad Gibraltarem zginął gen. Władysław Sikorski, współautor zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r., premier II RP. W czasie II wojny światowej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i szef rządu RP na uchodźstwie. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje. Na początku lata 1943 roku gen. Władysław Sikorski udał się na inspekcję Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot Liberator II AL523, którym generał wracał z inspekcji, spadł do morza 4 lipca 1943 roku o godz. 23.07, 16 sekund po starcie. W wypadku śmierć poniosła także córka generała, szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki oraz siedem innych osób. Przyczyn katastrofy (ocalał tylko czeski pilot) nie wyjaśniono w pełni do dziś. Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają jednak, że był to zamach. Jako możliwych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego. W listopadzie 2008 r., w ramach śledztwa IPN ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu. Badania ustaliły, że generał zginął w wyniku obrażeń wielu narządów, typowych dla ofiar katastrof komunikacyjnych. PAP, dzieje.pl, wpolityce.pl, gazetaprawna.pl, polskaniepodlegla.pl, polskieradio.pl, 4 lipca 2017.
  • IPN: wniosek o ekstradycję podejrzanego o zbrodnię przeciwko ludzkości skierowany do USA – Prokuratura Krajowa skierowała do USA wniosek o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela tego kraju Michaela K., podejrzanego o popełnienie w 1944 r., jako dowódca kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, zbrodni przeciwko ludzkości. Michael K. jest podejrzany o to, że jako dowódca kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony w 1944 r. wydał rozkaz, na mocy którego zamordowano mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin (Lubelskie). – 21 czerwca 2017 r. Prokuratura Krajowa skierowała do kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie z 17 maja 2017 roku o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela USA Michaela K. Wniosek ten zostanie doręczony stronie amerykańskiej –  napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej IPN. Podkreślono w nim, że 98-letni Michael K., (ur. 1919 w Łucku), pseud. Wowk , Ukrainiec, który wyemigrował do USA, „jest podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną”. – 23 lipca 1944 roku jako dowódca kompanii pozostającego w służbie niemieckiej Ukraińskiego Legionu Samoobrony wydał podległym sobie żołnierzom rozkaz zabicia 44 mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin oraz spalenia zabudowań tych miejscowości. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie – dodano w komunikacie. PAP, rp.pl, dzieje.pl, onet.pl, wprost.pl, radiozagranica,.pl, radio.lublin.pl,  rmf24.pl, dorzeczy.pl, 4 lipca 2017.
do góry