Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 6-8 maja 2017

  • Rozpoczęły się obchody 40-lecia Studenckiego Komitetu Solidarności – w niedzielę dawni członkowie Studenckiego Komitetu Solidarności i środowiska kultywujące pamięć o Stanisławie Pyjasie uczcili jego pamięć.  Obchody rozpoczęły się 7 maja, bo to tego dnia w 1977 r. odnaleziono ciało studenta i współpracownika KOR Stanisława Pyjasa. Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział dziennikarzom, że nie wie jak zakończy się śledztwo ws. śmierci Pyjasa, prowadzone w tej chwili przez IPN. Zauważył, że w 2001 r. zapadł ważny wyrok – skazano funkcjonariuszy SB za to, że w tej sprawie mataczyli. Jak dodał, funkcjonariusze SB działali tak skutecznie, że przez wiele lat nie było woli politycznej, by sprawę wyjaśnić. „Nie wiem, czy po 40 latach poznamy wszystkie okoliczności tej śmierci” – powiedział prezes IPN. – Stanisław Pyjas był jedną z osób najaktywniej działających w studenckiej opozycji i tak też był postrzegany przez Służbę Bezpieczeństwa – mówił dr Szarek w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. – Bezpieka mogła w tym czasie z człowiekiem robić wszystko. Stanisław Pyjas mógł się czuć zaszczuty i samotny – wyjaśniał prezes IPN. – Od początku były ogromne zaniechania. Andrzej Milczanowski, jeden z pierwszych ministrów spraw wewnętrznych, który ma bardzo ładną kartę solidarnościową, przez wiele lat blokował dostęp do dokumentów wymiarowi sprawiedliwości – mówił w TVP Info w przeddzień rocznicy śmierci Stanisława Pyjasa Bronisław Wildstein. Publicysta w programie „Gość Wiadomości” ocenił jednocześnie, że dzisiaj już nikt nie blokuje śledztwa. – Jednak te środowiska trzymają się mocno. Nie znajdujemy wśród nich ludzi, którzy byliby skłonni zeznawać. Boją się złamania zmowy milczenia – powiedział gość TVP Info. Przyznał, że pełne wyjaśnienie tej sprawy utrudnia upływający czas. W Krakowie obchody powstania SKS potrwają do 24 maja. W programie jest m.in. wystawa IPN na Plantach (pomiędzy Collegium Novum a ul. św. Anny) poświęcona ugrupowaniu i wręczenie medalu Cracoviae Merenti dla SKS podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa. W Collegium Novum odbędzie się konferencja naukowa nt. działalności studentów opozycjonistów w PRL. Jedne z najważniejszych wydarzeń rocznicowych zaplanowano na 15 maja – wówczas nastąpi nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności skwerowi przy domu studenckim Żaczek, a TVP Historia wyemituje specjalny program o studentach, którzy sprzeciwiali się systemowi komunistycznemu. Obchody organizuje krakowski oddział IPN, Stowarzyszenie Maj’ 77 oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. O śmierci Stanisława Pyjasa i powołaniu Studenckiego Komitetu Solidarności przypomniała na łamach poniedziałkowego „Dziennika Polskiego” Cecylia Kuta z krakowskiego oddziału IPN. „Gość Wiadomości” TVP INFO 6 maja 2017, PAP, dzieje.pl, polskieradio.pl, krakow.gosc.pl, 7 maja 2017, „Dziennik Polski”, 8 maja 2017.
  • Nowa opinia grafologów ws. TW „Bolka" – pełnomocnik Lecha Wałęsy dysponuje opinią grafologów, podważającą ustalenia działających na zlecenie IPN biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych – poinformowało w piątek radio RMF FM. W styczniu IPN ogłosił, że ich zdaniem autorem zapisków z teczki TW Bolka był „kategorycznie i bez wątpliwości" Lech Wałęsa. Jego adwokat, prof. Jan Widacki ma to zakwestionować opinią własnych ekspertów, którą przedstawi za kilka dni na konferencji. Według słów Jana Widackiego autorzy opinii – profesorowie katedry kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego – podważają kategoryczność sądów biegłych powołanych przez IPN. Do informacji RMF FM odniósł się Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN. – Wałęsa i jego pełnomocnik prawny nie dysponowali oryginałami teczek „Bolka” i zebranym przez prokuraturę IPN materiałem porównawczym niezbędnym do przeprowadzenia drugiej – alternatywnej ekspertyzy grafologicznej, która miałaby stać w sprzeczności z wnioskami biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych – napisał w piątek Cenckiewicz na swoich kontach na Twitterze i Facebooku. Jak zaznaczył, Lech Wałęsa i jego pełnomocnik prawny „nie występowali nawet z wnioskiem" o wypożyczenie tych materiałów do przeprowadzenia alternatywnej ekspertyzy. – W świetle powyższego nie było możliwe przeprowadzenie rzetelnej powtórnej ekspertyzy grafologicznej – zaakcentował historyk. W związku z tym, w jego ocenie  „news” Wałęsy i jego otoczenia o zakwestionowaniu opinii biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych pozbawiony jest logicznych podstaw. – Jest kolejną odsłoną nieudolnie prowadzonej od lat wojny psychologicznej Wałęsy i jego obrońców z historyczną prawdą o agenturalnej przeszłości Wałęsy, który był TW „Bolkiem”, donosił, pisał własnoręczne doniesienia na kolegów i pobierał za to wynagrodzenie – podkreślił Cenckiewicz. RMF FM, PAP, polskieradio.pl, wyborcza.pl, gdansk.pl, onet.pl, 5 maja 2017, „Super Express”, 6 maja 2017.
  • Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Holiszowie – 72 lata temu Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła żeński obóz koncentracyjny w Holiszowie w zachodnich Czechach – przypomniały w piątek „Wiadomości” TVP 1. W uroczystościach z udziałem władz państwowych wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek. – Niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie w Czechach był jedynym obozem koncentracyjnym wyzwolonym przez polską formację wojskową – przypomniał szef IPN. „Wiadomości” TVP 1, 5 maja 2017.
  • IPN poszukuje miejsc pochówku ofiar komunizmu – prace nad ewidencją miejsc pochówku prowadzi Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie – podało Radio Lublin. Instytut prosi osoby, które posiadają wiedzę na temat istnienia takich grobów o przesyłanie informacji na temat ich lokalizacji i stanu oraz zdjęć. IPN poszukuje też kontaktów do rodzin osób, które poniosły śmierć do 21 lipca 1990 roku w wyniku zbrodniczego działania państwa komunistycznego, zwłaszcza po roku 1956. radio.lublin.pl, 6 maja 2017.
  • IPN ogłasza konkurs na plakat „Niepodległość 1918–2018" – uzyskanie zbioru oryginalnych dzieł sztuki projektowej, w nowoczesnej formie graficznej odnoszących się do wydarzeń historycznych, jest celem konkursu IPN dla studentów i młodych absolwentów na plakat pt. „Niepodległość 1918–2018" – poinformowała w sobotę PAP. Celem konkursu jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy historycznej, idei niepodległości, polskości i wolności w atrakcyjnej i nowoczesnej formie ekspresji artystycznej. W konkursie mogą wziąć udział studenci kierunku artystycznego dowolnej szkoły wyższej mającej siedzibę na terenie Unii Europejskiej lub absolwenci takiej uczelni do ukończenia 35 roku życia. Zgłaszana praca powinna być projektem plakatu, wcześniej niepublikowanego, wykonanego przez jedną osobę w dowolnej technice. Należy ją przesłać do 15 maja pod adresem konkurs.ipn@stgu.pl. Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. PAP, dzieje.pl, wyborcza.pl/alehistoria, 6 maja 2017, radiomaryja.pl, 7 maja 2017.
  • Konkurs IPN „Audycja Historyczna Roku" – PAP przypomniała o trwającej V edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku". Celem konkursu jest wyróżnienie dokumentalnej twórczości radiowej i filmowej przybliżającej najnowszą historię Polski. W konkursie można zgłaszać audycje i filmy, które powstały albo zostały wyemitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji nie później niż dwa lata przed 1 stycznia roku kalendarzowego edycji. Audycje radiowe i telewizyjne będą oceniane w kategoriach - wydarzenie, losy oraz historia regionalna. Pierwsza z kategorii obejmuje audycje i filmy poświęcone konkretnemu wydarzeniu albo procesowi historycznemu. W tej kategorii przyznane będzie Grand Prix prezesa Instytutu. Druga kategoria obejmuje audycje i filmy opowiadające o indywidualnych losach bohaterów, uczestników oraz świadków zdarzeń i procesów historycznych. W kategorii trzeciej znajdą się audycje i filmy o historii lokalnej obejmującej obszar działania poszczególnych oddziałów Instytutu. W tej kategorii przyznana będzie Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku. Zgłoszenia do konkursu należy kierować do 15 czerwca pod adresem: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A, 15–637 Białystok z dopiskiem „Konkurs Audycja Historyczna Roku". PAP, 5 maja 2017.
  • Sąd Administracyjny oceni decyzję o zmianie nazwy ulicy – Sąd Administracyjny oceni, czy wojewoda warmińsko-mazurski miał rację uchylając uchwałę rady gminy Kruklanki, która zmieniła nazwę ul. 22 Lipca na... ul. 22 Lipca – podała PAP. Według IPN samorząd próbował w ten sposób obejść ustawę o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Uchwałę o zmianie nazwy ul. 22 Lipca rada gminy Kruklanki przyjęła w połowie lutego. Obowiązek zmiany nazw propagujących komunizm lub inny system totalitarny nakłada na lokalne samorządy ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Radni z Kruklanek nadali jednak ulicy taką samą nazwę jak do tej pory, czyli 22 Lipca. W uzasadnieniu tej uchwały radni przyznawali, że pierwotna nazwa była związana z tzw. Świętem Odrodzenia Polski, obchodzonym w okresie PRL na pamiątkę rocznicy ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Jednak - w ich ocenie - ponieważ takie święto zniesiono w 1990 r., to obecnie nazwa „nie budzi żadnych kontrowersji" w lokalnej społeczności. Dlatego radni uznali, że 22 Lipca jest już „wyłącznie datą w kalendarzu" i w żaden sposób „nie kojarzy się z ustrojem totalitarnym". Gminną uchwałę uchylił w marcu wojewoda warmińsko-mazurski, który wcześniej uzyskał opinię IPN w tej sprawie. W ocenie IPN, działanie samorządu mogło być próbą obejścia ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej, ponieważ nazwa 22 Lipca symbolizuje komunizm i powinna zostać zmieniona na inną. PAP, 5 maja 2017.
  • Prof. Grzegorz Berendt wicedyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – podało Radio Gdańsk i „Gazeta Wyborcza”. Grzegorz Berendt jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, związany z Instytutem Historii tej uczelni od 1985 r. Jako historyk prowadzi badania nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. Wcześniej od początku stycznia do końca kwietnia tego roku pełnił obowiązki naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. W Muzeum prof. Berendt będzie odpowiadał za dział naukowy, wydawniczy, bibliotekę oraz dokumentację filmową. „Gazeta Wyborcza” Trójmiasto, 6 maja 2017, radiogdansk.pl, 7 maja 2017.
  • W „Plusie Minusie” o listach wydanych przez IPN – Wydany przez IPN tom korespondencji Władysława Pobóg-Malinowskiego i Wacława Jędrzejewicza to niezwykle ważne, ciekawe i obszerne źródło historyczne. Licząca blisko 800 stron książka zawiera 235 listów wymienionych w latach 1945–1962,które edytorom tej korespondencji udało się odnaleźć w archiwach w Paryżu i Nowym Jorku. Jak wynika z lektury, to niemal komplet, brakuje co najwyżej pojedynczych listów. Warto podkreślić staranne opracowanie i wydanie książki, w tym fachowy wstęp oraz notki biograficzne pod każdym z listów i przypisy objaśniające niektóre wydarzenia – pisze w weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej” o publikacji IPN historyk Krzysztof Tarka. „Rzeczpospolita – Plus Minus”, 6-7 maja 2017.
  • Dodatek IPN w „Naszym Dzienniku” – w poniedziałkowym „Naszym Dzienniku” ukazał się dodatek historyczny IPN „Gorzki maj 1945”. W dodatku artykuły: prof. Włodzimierza Sulei z Biura Badań Historycznych IPN, dr. hab. Piotra Niwińskiego z Oddziałowego Biura Badan Historycznych IPN w Gdańsku oraz Anny Zechenter z krakowskiego IPN. „Nasz Dziennik”, 8 maja 2017.

 

do góry