Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 20 kwietnia 2017

KRÓTKO:

  • Publikacja IPN o represjach NKWD wobec Polaków w sowieckiej Gruzji – dokumenty pochodzące z archiwum MSW Gruzji zawarto w opublikowanej przez IPN książce pt. „Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937–1938. Represje wobec Polaków". Publikację zaprezentowano w środę w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" w Warszawie, o czym poinformowała PAP i TVP w głównym wydaniu „Wiadomości”. – Instytut Pamięci Narodowej tą książką rozpoczyna obchody 80. rocznicy tzw. operacji polskiej. Co miesiąc będziemy zapoznawać z nowymi naszymi inicjatywami: publikacjami, wystawami, filmami, sesjami naukowymi, z odsłonięciami pomników w Polsce i za granicą. To będzie trwało przez ponad rok – zapowiedział prezes IPN Jarosław Szarek. Dodał, że w książce znajdują się zapisy z nazwiskami ludzi, którzy byli mordowani za to, że „spotkali się z kimś z konsulatu, poszli do kościoła, wypowiedzieli słowa, że Rosja Sowiecka odbiera im wolność". – Myślę, że po roku działań IPN-u, przywrócimy Polakom pamięć o tym zapomnianym ludobójstwie, a później, gdy ta wiedza trafi do podręczników szkolnych, to zbudujemy tym ludziom pomnik, bo to są nasi zapomniani przodkowie, jesteśmy im to winni – powiedział prezes Instytutu. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podziękował autorom książki i ocenił, że jest to „ważna publikacja". – Ona wpisuje się (...) w program przywracania pamięci tym, którzy zostali bestialsko zamordowani w czasie Wielkiego Terroru – podkreślił Błaszczak. PAP, dzieje.pl, nowahistoria.interia.pl, polskieradio.pl, „Wiadomości” TVP1, 19 kwietnia 2017.
  • W piątek uroczystość ogłoszenia nazwisk ofiar totalitaryzmów – 21 kwietnia br., o godzinie 11, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się konferencja identyfikacyjna, podczas której w obecności rodzin osób zamordowanych oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy podane zostaną kolejne nazwiska odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów – podała PAP, powołując się na informacje ze strony internetowej IPN. Ogłoszone identyfikacje mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. Badania DNA przeprowadzali specjaliści genetycy m.in. ze Szczecina, Wrocławia i Lublina. Jak podała w środę Kancelaria Prezydenta zostaną wręczone noty identyfikacyjne członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów. Instytut Pamięci Narodowej poinformował w czwartek, że jest jedyną instytucją przekazującą informacje o identyfikacji ofiar terroru komunistycznego do wiadomości opinii publicznej. Odbywa się to wyłącznie w trakcie specjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych. IPN w komunikacie zamieszczonym na stronie odniósł się do „pojawiających się w przestrzeni publicznej" informacji dotyczących kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego, które mają zostać ogłoszone w piątek w Pałacu Prezydenckim. „Informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego” – napisano w komunikacie. PAP, Radio Maryja, dzieje.pl 19-20 kwietnia 2017.
  • IPN weryfikuje przebieg służby mundurowych – ponad 34 tysiące funkcjonariuszy służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji ma mieć obniżone świadczenia emerytalne w związku z ustawą dezubekizacyjną – podało w czwartek RMF FM. Według radia dotąd zweryfikowano mniej więcej połowę funkcjonariuszy, czyli około 100 tysięcy osób. IPN bada ich teczki i karty osobowe, wytworzone w trakcie służby, które są w zasobach Instytutu. Jeśli potwierdzi się, że ktoś służył w organach bezpieki, informacja na ten temat jest przesyłana do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. W związku z weryfikacją do IPN zgłaszają się też sprawdzani funkcjonariusze. Oni przede wszystkim składają wnioski o udostępnienie ich dokumentów osobowych. – Rzeczywiście, w całej Polsce zalała nas lawina takich wniosków. Staramy się realizować je w możliwie najkrótszym czasie. Dosyłają też wyjaśnienia, sprostowania – mówi dyrektor archiwum IPN Marzena Kruk. Z jej oceny wynika, że finalnie ustawie, która obniża świadczenia funkcjonariuszom, będzie podlegać nie więcej niż 50 tysięcy osób. Nad weryfikacją teczek i kart osobowych funkcjonariuszy w całym kraju pracuje 100 osób. Do tej pory ustalono, że ponad 34 tys. ze sprawdzonych osób służyły w organach bezpieki. Oznacza to, że będą miały obniżone świadczenia. RMF FM 20 kwietnia 2017.
  • Kolejne posiedzenie Kolegium IPN z udziałem szefów służb – 25 kwietnia odbędzie się posiedzenie Kolegium IPN, na które zaproszono szefów służb i ministrów nadzorujących służby specjalne, z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy przeglądu materiałów z tzw. zbioru zastrzeżonego – poinformowała w środę PAP dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Kruk, pytana przez PAP o to, czy służby specjalne zakończyły przegląd materiałów z tzw. zetki, odpowiedziała: „Straż Graniczna jest jedyną służbą, która przegląd całości (tzw. zbioru zastrzeżonego - PAP) zakończyła. Agencja Wywiadu poinformowała nas też o fakcie zakończenia przeglądu, natomiast nie mamy jeszcze od nich pełnej informacji, co do tego, o które materiały będą wnioskować do nadania im klauzuli tajności” – powiedziała Kruk. Dodała, że przeglądu nie zakończyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „nie mamy żadnych informacji od wojskowych służb: ani od Służby Wywiadu Wojskowego, ani od Służby Kontrwywiadu Wojskowego" – zaznaczyła. PAP, rp.pl, onet.pl, Radio Maryja, 19 kwietnia 2017.
  • Proces lustracyjny byłego rektora UMK – w środę w Sądzie Okręgowym w Toruniu zeznawał Grzegorz F., były funkcjonariusz kontrwywiadu PRL, kluczowy świadek prokuratury IPN w procesie lustracyjnym prof. Jana Kopcewicza – poinformowała m.in. PAP i lokalne media – Zarejestrowałem byłego rektora UMK prof. Kopcewicza na tajnego współpracownika fikcyjnie. Bardzo go za to przepraszam – powiedział Grzegorz F. – Bardzo serdecznie przepraszam profesora za to, że to zrobiłem. Przez wiele lat tego żałowałem, ale miałem takie polecenie od swojego przełożonego Zygmunta Grochowskiego, szefa SB w Toruniu. Wtedy nie mogłem z tym dyskutować, ale więcej takiego sfingowania nie dokonałem. M.in. przez to później odszedłem z SB – mówił b. funkcjonariusz. Podkreślił dodatkowo, że przed fikcyjną rejestracją wielokrotnie odwiedzał prof. Kopcewicza na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK, ale były to spotkania jawne. Prokurator Krzysztof Grodziewicz z gdańskiego oddziału IPN przyznał, że funkcjonariusz zmienił w środę swoje zeznania. – Poprzednio przypominał sobie fakt, że pozyskał prof. Kopcewicza na TW, ale zrobił to z polecenia Grochowskiego, który miał powiedzieć „on się nam może przydać”. Takie było sformułowanie w protokole. Dzisiaj mówi, że dokonał fikcyjnego zarejestrowania współpracownika, co jest o tyle niezgodne z rzeczywistością, że już wcześniej był on zarejestrowany, jako kandydat na TW, a później, jako kontakt operacyjny „Biolog”. Funkcjonariusz musiał więc dysponować teczką, w której były wszystkie dane i kwestionariusze, o których wspomina. Nie mógł sporządzić nowego raportu, ale uzupełniał już istniejący –  wskazał prokurator Grodziewicz. W czwartek odbędzie się kolejna rozprawa lustracyjna podczas której prokurator będzie mógł zadać pytania byłemu funkcjonariuszowi SB. PAP, polsatnews.pl, TVP3 Bydgoszcz, 19 kwietnia 2017, „Nowości”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Wyborcza” Toruń,  „Express Bydgoski”, 20 kwietnia 2017.
  • IPN w Kielcach zaprasza na „Tydzień Katyński" – od 24 do 28 kwietnia Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 77 rocznicy zbrodni katyńskiej – informuje portal wpolityce.pl. W poszczególnych dniach „Tygodnia Katyńskiego” zaproszeni specjaliści z Muzeum Katyńskiego, Komendy Głównej Policji, Centralnej Służby Więziennej oraz współpracujące z nimi stowarzyszenia, prowadzić będą wykłady i spotkania, podczas których prezentowane będą wystawy, filmy oraz materiały związane z tematyką zbrodni katyńskiej. Spotkania odbędą się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5). wpolityce.pl 19 kwietnia 2017.
  • 8. przegląd filmowy Echa Katynia – w kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu miastach Polski (m.in. Warszawie, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Rzeszowie, Poznaniu, Olsztynie, Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku) Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia – podały portale dorzeczy.pl i dzieje.pl. W jego ramach pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. dorzeczy.pl, dzieje.pl, 19 kwietnia 2017.
  • W Polskim Radiu 24 o ucieczkach funkcjonariuszy służb PRL – W „Kulisach Spraw” Witold Bagieński z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przypominał historie funkcjonariuszy służb Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, którzy uciekli zagranicę. Ekspert mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o sprawie Józefa Światły. W rozmowie poruszono także sprawę Władysława Mroza, Michała Goleniewskiego, Andrzeja Kopczyńskiego i Ryszarda Widerskiego. „Kulisy Spraw” Polskie Radio 24, 19 kwietnia 2017.
  • Do końca kwietnia zgłoszenia do łódzkiego „Świadka Historii” – tylko do końca kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów do V łódzkiej edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, lokalnego odpowiednika ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej” – przypomniało lokalne Radio Parada. Pisemne zgłoszenia (wniosek wraz z oświadczeniem kandydata) należy nadsyłać do 30 kwietnia 2017 r. na adres Oddziału IPN w Łodzi. parada.fm, 19 kwietnia 2017.
  • Artykuły historyków z IPN w miesięczniku historycznym – w majowym numerze „wSieci Historii” dr Łucja Marek z krakowskiego oddziału IPN pisze o tym jak komunistyczne władze próbowały różnych sposobów, by przyćmić i odizolować od społeczeństwa symbol Częstochowy – Jasną Górę. Dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Informatyki w IPN opisuje jak bezpieka korzystała z nowinek technologicznych w zwalczaniu działalności antykomunistycznej. Dr Sebastian Ligarski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie przybliża szczegóły akcji „Balony dla Polski” zorganizowanej przez utworzony specjalnie w tym celu w Paryżu „Komitet Wolnych Balonów dla Polski” w styczniu 1982 r. W miesięczniku także artykuł Konrada Wiesława Ślusarskiego z Archiwum IPN o historii pewnego zdjęcia Oscara Schindlera. W rubryce „Wśród książek” Marek Klecel” recenzuje publikację „Wyklęci 1944–1963. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963”,pod red. Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego, wydaną w tym roku przez IPN, prof. Antoni Dudek pisze o książce „Władysław Pobóg-Malinowski, Wacław Jędrzejewicz, Listy 1945–1962”, opracowanej przez Sławomira M. Nowinowskiego i Rafała Stobieckiego, wydanej przez Instytut w 2016 r. „wSieci Historii” nr 5/2017.

 

do góry