Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 19 kwietnia 2017

KRÓTKO:

  • IPN wznowił poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce – we wtorek media poinformowały o rozpoczęciu przez IPN prac na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Będzie to ostatni w tym miejscu etap prac dot. ofiar zbrodni komunistycznych. Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami, zaznaczył, że w najbliższych dwóch miesiącach specjaliści z Instytutu, wspólnie z wolontariuszami, spodziewają się podjąć z ziemi szczątki ok. 100 osób, które w latach 1948-56 zmarły lub zostały stracone w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. – Wiemy, że ich zwłoki zostały tutaj przewiezione i gdzieś ukryte – mówił Szwagrzyk. Dodał, że pierwsze prace na Łączce będą polegały na przygotowaniu terenu do przeprowadzenia ekshumacji. – Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni pierwsze szczątki zostaną tutaj odnalezione, ale nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że tak naprawdę do ostatniego dnia i do ostatniej chwili będziemy tutaj zaskakiwani. To pole wyjątkowe, gdzie grzebano ofiary systemu komunistycznego, ale nie tylko. Wzdłuż muru cmentarnego znaleźliśmy fragmenty szczątków osób nieznanych, pogrzebanych przez opiekę społeczną. Ponadto w samym rogu tego terenu mieliśmy szczątki kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich, którzy zostali pogrzebani właśnie na Łączce. Każdy metr kwadratowy musi być tutaj dokładnie przeszukany – mówił. PAP, IAR, dzieje.pl, polskieradio.pl, Polskie Radio Pr. I, III, IV, Polskie Radio 24, RMF FM, rmf24.pl, TVP INFO, „Wiadomości” TVP1, „Teleexpress” TVP1, „Panorama” TVP2, TVP Regionalna, TVP Polonia, Telewizja Republika, TV Trwam, Polsat News, Radio Warszawa, Radio dla Ciebie, Radio Wnet, Radio Łódź, Radio Merkury, Radio Lublin, Radio Koszalin, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Kraków, wpolityce.pl, fronda.pl, WP TV, stefczyk.info, podlasie24.pl, 18 kwietnia 2017; „Nasz Dziennik”, „Gazeta Wyborcza” Stołeczna, „Super Express”, 19 kwietnia 2017.
  • Sondaże archeologiczne w Bielsku Podlaskim – Instytut Pamięci Narodowej wznowił we wtorek sondaże archeologiczne na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim. W czasie pierwszego etapu prac, we wrześniu 2016 roku, badacze odnaleźli tam szkielet i szczątki co najmniej pięciu osób. Jak poinformował szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk, obecny etap prac zaplanowano na niecałe trzy tygodnie. Obejmie on te części dziedzińca głównego i wewnętrznego, których nie udało się poddać sondażom we wrześniu 2016 roku. PAP, Radio Białystok, TVP3 Białystok, 18 kwietnia 2017; „Gazeta Współczesna”, 19 kwietnia 2017. O pracach Biura Poszukiwań i Identyfikacji także w programie „Gość Obiektywu” w TVP3 Białystok, którego gościem był Paweł Nowik z białostockiego IPN. TVP3 Białystok, 18 kwietnia 2017.
  • Wkrótce zostaną ogłoszone kolejne nazwiska zidentyfikowanych ofiar komunizmu – w Pałacu Prezydenckim, 21 kwietnia, odbędzie się uroczystość ogłoszenia kolejnych imion i nazwisk ofiar zbrodni komunistycznych, które zostały zidentyfikowane dzięki badaniom DNA. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość będzie dotyczyła identyfikacji szczątków, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych, prowadzonych od 2012 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak podkreślał prof. Krzysztof Szwagrzyk, kwestia identyfikacji ofiar reżimu komunistycznego jest „obowiązkiem”. – Dzięki naszej pracy dziś możemy wszystkim Polakom, rodzinom ofiar, które czekały kilkadziesiąt lat, przekazywać informacje, gdzie pochowano ich najbliższych – mówił gość PR24. – Niebawem będziemy mogli godnie pochować kolejne ofiary zbrodni komunistycznych, z honorami, na które zasłużyły już dawno – dodał wiceprezes IPN, p.o. dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Polskie Radio 24, PCh24.pl, niezalezna.pl, 18 kwietnia 2017.
  • Joanna Lichocka chce lustracji mediów  zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych posłanka PiS Joanna Lichocka zamierza zaproponować uchwałę RMN ws. rozważenia przez szefów mediów publicznych rozwiązania umów z osobami, co do których udokumentowane jest, że byli pracownikami bądź współpracownikami komunistycznych służb. – Będę chciała zaproponować, nie wiem, czy może to być skuteczne, żebyśmy przyjęli takie stanowisko Rady, które byłoby zaleceniem wobec wszystkich szefów mediów publicznych, czyli Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, wszystkich rozgłośni regionalnych, telewizyjnych i radiowych o to, żeby rozważyli rozwiązanie umowy o pracę z osobami, co do których jest udokumentowana przez IPN informacja, że byli współpracownikami bądź pracownikami komunistycznych służb specjalnych – powiedziała Lichocka we wtorek w Telewizji Republika. Według niej „byli esbecy i ich współpracownicy nie powinni kształtować opinii publicznej w mediach narodowych, w mediach publicznych”. Telewizja Republika, PAP, onet.pl, 18 kwietnia 2017; „Gazeta Polska” nr 16/2017.
  • „Gazeta Polska” sprawdza życiorys bankowca – Marek Oleś, były wiceprezes Banku Handlowego, dyrektor w Narodowym Banku Polskim, był kontaktem operacyjnym wywiadu PRL – podała „Gazeta Polska”. Z ustaleń tygodnika wynika, że był on zarejestrowany przez PRL-owski wywiad jako kontakt operacyjny o pseudonimie Olney. Materiały SB znajdujące się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej wskazują, że był wynagradzany za przekazywane informacje, a pod koniec lat 80. miał zostać nawet ukadrowiony. Nie przeszedł jednak badań psychologicznych. Jak podaje tygodnik, po pytaniach „GP” o relacje z SB stracił stanowisko dyrektora w NBP. „Gazeta Polska” nr 16/2017.
  • Komentarze po artykule GW na temat zbioru zastrzeżonego – Działania IPN, polegające na ujawnianiu zasobów archiwalnych dotychczas zgromadzonych w zbiorze zastrzeżonym, wynikają z obowiązku nałożonego przez ustawodawcę – powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Również działania służb specjalnych w tej sprawie wynikają z ustawowych norm – powiedział Żaryn, nawiązując do wtorkowego artykułu w „Gazecie Wyborczej”. Dziennik napisał, że nazwiska prawie tysiąca oficerów i agentów wywiadu PRL i III RP ujawnia publicznie dostępny katalog Instytutu Pamięci Narodowej. „Obce służby, nie ruszając się zza biurka, mogą zidentyfikować naszych szpiegów, a potem odtworzyć ich kontakty za granicą” – napisała „GW”. Według niej wśród danych są nazwiska legalizacyjne, pod którymi oficerowie występowali za granicą. – Zgodnie z zapisami ustawy o IPN, nowelizowanej w 2016 r., zbiór wyłączony, tzw. zbiór zastrzeżony IPN, zostanie zlikwidowany – przypomniał Żaryn. Dodał, że to ustawodawca zobowiązał m.in. służby specjalne do przejrzenia dokumentacji ze zbioru zastrzeżonego i przeanalizowania klauzul nadanych poszczególnym dokumentom. Żaryn podkreślił, że w wyniku przeglądu tych archiwów zostaną utrzymane klauzule jedynie na tych dokumentach, których ujawnienie i dziś rodziłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. – Należy jednoznacznie wskazać, że wyłączanie akt ze zbioru zastrzeżonego nie rodzi zagrożenia dla Polski – podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. – Zlikwidowanie „Zetki” to zakończenie procesu lustracyjnego i dokończenie rozliczenia Polski z przeszłością komunistyczną. Ujawnienie zbioru zastrzeżonego to ujawnienie nazwisk i personaliów komunistycznych agentów, którzy służyli reżimowi państwa komunistycznego. W żaden sposób nie sprowadza to zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa – odniósł się do zarzutów „GW” Maciej Wąsik, Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, w rozmowie z portalem wPolityce.pl. – Jeżeli ktoś rozpoczął współpracę z komunistycznymi służbami, a później pracował w służbach III RP, to nazwiska tych osób również muszą zostać ujawnione – dodał Wąsik. – To wydarzenie bez precedensu w historii służb specjalnych. Powołując się na ustawę o wyjęciu spod tajemnicy akt komunistycznej bezpieki, IPN do spółki z szefami służb z rządu PiS podał do publicznej wiadomości dane, które na zawsze powinny być skrywane w najgłębszych archiwach. To nie lista martwych duchów z przeszłości. Funkcjonariusz wywiadu działający za granicą ma pod sobą siatkę kontaktów, świadomych i nieświadomych informatorów. Ujawnienie danych i teczki pracy oficera oznacza ujawnienie tej siatki – napisał w komentarzu Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”. PAP, wpolityce.pl, fakt24.pl, wiadomości.radiozet.pl, 18 kwietnia 2017; „Gazeta Wyborcza”, „Super Express”, 19 kwietnia 2017.
  • Ulice zmieniają patronów – Trudno na tym etapie wskazać, ile dokładnie nazw obejmie dekomunizacja, ale w całym kraju może dotyczyć co najmniej kilkuset ulic – pisze „Gazeta Wyborcza” . Według „GW” w Olsztynie patrona może stracić nawet co czwarta, bo urzędnicy jako potencjalnie kontrowersyjne wskazali blisko 120 nazw. W Warszawie mówi się na razie o mniej więcej 30 ulicach, w Szczecinie, Bydgoszczy czy Gorzowie Wielkopolskim – o dziesięciu, w Krakowie – o pięciu, w Poznaniu – o sześciu. Mieszkańcy Gdańska, Łodzi, Olsztyna czy Warszawy sprzeciwiają się zmianie nazwy ul. Dąbrowszczaków. W Gdańsku wątpliwości budzi objęcie dekomunizacją Mariana Buczka i Franciszka Zubrzyckiego. Jak podaje gazeta, na liście patronów, którzy mogą budzić kontrowersje, olsztyńscy urzędnicy umieścili Marka Kotańskiego i Jacka Kuronia, a łódzcy radni PiS chcą się pozbyć ulicy Franklina Delano Roosevelta. „Gazeta Wyborcza”, 19 kwietnia 2017. O zmianach nazw ulic piszą także lokalne media: „Dziennik Polski”, „Przełom” – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej, „Polska Dziennik Bałtycki”, „Kurier Poranny” (19 kwietnia 2017).
  • Koncert „Katyń 1940” – „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na koncert Lecha Makowieckiego „Katyń 1940”, poświęcony polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940 r. i pogrzebanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje – poleca portal wpolityce.pl. Koncert odbędzie się 19 kwietnia (środa) o godz. 19.00, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN. wpolityce.pl, 18 kwietnia 2017.
  • Magdalena Semczyszyn o powojennej imigracji Żydów do Palestyny – w latach 19454-47, za cichym przyzwoleniem władz, z Polski wyjechało ok. 140 tys. Żydów. To przeszło połowa ocalałych z Zagłady, którzy po wojnie znaleźli się w kraju – pisze w nowym numerze tygodnika „Polityka” dr Magdalena Semczyszyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Szczecinie. „Polityka” nr 16/2017.

 

do góry