Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 11 kwietnia 2017

KRÓTKO:

  • IPN rozpoczął poszukiwania żołnierzy niezłomnych na bydgoskiej „Łączce" – Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w poniedziałek ekshumacje na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy – poinformowały lokalne media. Historycy poszukują szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, skazanych na karę śmierci i rozstrzelanych w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich. W mogiłach mogą znajdować się szczątki dowódców lokalnych grup zbrojnych, straconych po 1945 roku. – Nigdy nie wiemy, co faktycznie znajdziemy w „dole śmierci”. Nie ma też żadnej prawidłowości, jeśli chodzi o ułożenie szczątków – mówił „Gazecie Pomorskiej” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami. Gdy wolontariusze i archeolodzy zdejmowali kolejne warstwy ziemi, prof. Szwagrzyk przestrzegał. – Zapiski w księgach cmentarnych wiele mówią, ale o niczym nie przesądzają. Mamy nazwiska, znamy kwaterę i miejsce, gdzie mniej więcej poszukiwane przez nas groby powinny się znajdować. W trakcie prowadzonych w różnych miejscach kraju poszukiwań byliśmy wielokrotnie zaskakiwani. Zdarzało się, że wbrew informacjom pochodzącym z dokumentów, w jamach grobowych znajdowaliśmy szczątki ludzi, których tam być nie powinno. Były też zapiski o pustych jamach, tymczasem odnajdywaliśmy w nich szczątki. Prace poszukiwawcze IPN na Kcyńskiej będą kontynuowane. Bydgoska Delegatura IPN apeluje do osób, których bliscy są pochowani na cmentarzu przy Kcyńskiej, o przejrzenie albumów rodzinnych. – Może ktoś ma zdjęcia z pogrzebów z lat 40. i 50., na których widać ten cmentarz. Chodzi przede wszystkim o kwaterę 3/1 i 3/2 – mówi dr Alicja Paczoska-Hauke z IPN. TVP 3 Bydgoszcz, Radio PiK, bydgoszcz.naszemiasto.pl, 10 kwietnia 2017; „Gazeta Pomorska”, 11 kwietnia 2017.
  • Zmiana na stanowisku dyrektora IPN w Białymstoku – portal debata.olsztyn.pl podał w poniedziałek wieczorem, że dr hab. Piotr Kardela został powołany na stanowisko dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku. Według „Debaty” po prawie trzech latach do pracy w olsztyńskiej delegaturze IPN powrócił dr Paweł Piotr Warot. debata.olsztyn.pl, 10 kwietnia 2017.
  • Film poświęcony Januszowi Kurtyce – 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginął Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2005–2010, historyk z zawodu i z zamiłowania. Portal dorzeczy.pl poleca krótki film, przygotowany przez IPN, przypominający zaangażowanie Janusza Kurtyki w wyjaśnianie prawdy o zbrodni katyńskiej. dorzeczy.pl, 10 kwietnia 2017.
  • Dr Gontarczyk o kłamstwie katyńskim – ujawnienie okoliczności mordu w Katyniu było wykluczone, jeśli obywatele mieliby akceptować PRL. Obowiązywała przecież propagandowa przyjaźń z ZSRS, dzięki któremu mieliśmy odzyskać niepodległość i zmienić ustrój na sprawiedliwy oraz zgodny z oczekiwaniami Polaków – mówił w poniedziałkowym wywiadzie dla PAP dr Piotr Gontarczyk z IPN. Według dr. Gontarczyka narracja w PRL dotycząca Katynia zmieniała się. – Początkowo obowiązywały ordynarne kłamstwa sowieckie. Jeszcze w latach 40. sprawa stała się niewygodna, czuć było, że coś jest nie tak, skoro Katynia nie wymienia się jednym tchem obok Auschwitz, Treblinki czy innych niemieckich zbrodni na Polakach, choćby rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Moja babka, która nienawidziła Niemców, a jej jedyny brat zginął w Sachsenhausen, mówiła po latach, że już wtedy nie miała wątpliwości, że komuniści kłamią, bo gdyby Katyń naprawdę był dziełem Niemców, to byłby jednym z ważniejszych elementów komunistycznej propagandy – wyjaśniał dr Gontarczyk. PAP, dzieje.pl, 10 kwietnia 2017.
  • Ciekawsze lekcje historii z IPN – „IV rozbiór Polski” na lekcjach historii –  to najnowszy materiał dydaktyczny wydany przez Oddział IPN w Łodzi – informuje Radio Plus. Już niebawem nauczyciele będą mogli korzystać na swych lekcjach z puzzli edukacyjnych. Pomoc składa się z „Mapy historycznej okupowanej Polski (31 XII 1939) z uwzględnieniem wcześniejszych zmian granic w regionie, dokonanych w latach 1938–1939”. Mapy naniesione zostały na 156 puzzli oraz 44 karty ze zdjęciami archiwalnymi, opatrzonymi stosownym komentarzem historycznym. Dzięki grze uczniowie będą utrwalać materiał oraz kształcić umiejętność orientacji przestrzennej. Bezpłatne egzemplarze puzzli dla szkoły otrzymają nauczyciele, którzy wezmą udział w szkoleniu metodycznym. Najbliższe warsztaty odbędą się 11 kwietnia w Radomiu. radioplus.com.pl, 10 kwietnia 2017.
do góry