Nawigacja

Media o IPN

PRZEGLĄD MEDIÓW – 16 marca 2017

KRÓTKO: 

  • Dokumenty wywiadu AK trafiły do IPN – w środę w Sochaczewie przekazano do zasobu archiwalnego IPN dokumentację, będącą prawdopodobnie częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej – podała PAP. W uroczystym przekazaniu dokumentów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą uczestniczyli m.in.: prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Paweł Rozdżestwieński, sekretarz stanu KPRM Maciej Małecki, z-ca dyrektora Archiwum IPN dr Mariusz Żuławnik, naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnych Grzegorz Trzyna, z-ca burmistrza Sochaczewa Marek Fergiński, przewodniczący rady miasta Sochaczew Sylwester Kaczmarek oraz starszy inspektor z olsztyńskiej delegatury IPN dr Karol Sacewicz. – Mamy najprawdopodobniej do czynienia z odkryciem – przynajmniej części – największego zasobu referatu 999 kryptonim „Korweta", czyli Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, zajmującej się rozpracowywaniem ruchu komunistycznego i sowieckiej agentury. Bardzo ciekawe będzie przeglądnięcie tych dokumentów i porównanie nazwisk z karierami aparatu bezpieczeństwa czy władzy komunistycznej po wojnie – jaka była rola tych ludzi w tworzeniu systemu komunistycznego, w pozbawianiu nas niepodległości i wolności. Bardzo serdecznie dziękuję. To są bezcenne dokumenty – powiedział podczas uroczystości dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. – Myślę, że w ciągu miesiąca ten zbiór będzie wstępnie opracowany i udostępniony dziennikarzom i historykom – dodał. PAP, „Kurier Mazowiecki” TVP3 Warszawa, Polskie Radio Pr. I, Radio Merkury, Polskie Radio Rzeszów, polskieradio.pl, dzieje.pl, dorzeczy.pl, sochaczew24.info, sochaczew.pl, 15 marca 2017.
  • IPN wróci na Łączkę i na Bródno – w kwietniu zostaną wznowione poszukiwania szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego na warszawskich cmentarzach: Cmentarzu Bródnowskim i zlokalizowanej tam kwaterze N45 oraz Cmentarzu Powązkowskim i tzw. Łączce. O przygotowaniach do prac, które na początku kwietnia mogą rozpocząć się na Bródnie, poinformował „Rzeczpospolitą” Marcin Gołębiewicz, szef pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN. W czasie prac, które potrwają około tygodnia, zbadane zostanie miejsce, które znajduje się teraz pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni komunistycznych, zlokalizowanym w kwaterze N45. Jak zapowiada prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, pod koniec kwietnia Instytut przystąpi do kolejnych prac poszukiwawczych na Łączce, skąd przeniesione zostały już tzw. górne groby. Zbadana zostanie kwatera, w której prawdopodobnie spoczywają jeszcze szczątki ok. 90 osób. „Rzeczpospolita”, 16 marca 2017.
  • Poszukiwania zgładzonych żołnierzy NSZ i NOW możliwe jeszcze w tym roku – jeszcze w tym roku IPN może rozpocząć na Śląsku Cieszyńskim poszukiwania szczątków zgładzonych w 1946 r. przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych – dowiedziała się w środę PAP w katowickim oddziale Instytutu. – Będziemy szukali w miejscach najlepiej opracowanych, najpewniejszych; tam, gdzie spodziewamy się znaleźć szczątki naszych bohaterów – powiedział Adam Kondracki z oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Katowicach. Jak dodał, najbardziej prawdopodobne miejsca poszukiwań to las w miejscowości Ogrodzona nieopodal Cieszyna, a także jedno z wielu domniemanych miejsc chowania ofiar w Bielsku-Białej. – Ostatecznie wskaże je wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk – dodał Kondracki. W ub.r. zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie szczątki zamordowanych żołnierzy „Bartka”. W listopadzie wiceszef IPN wyraził nadzieję, że w 2017 r. będzie mógł podać pierwsze nazwiska bohaterów. PAP, 15 marca 2017.
  • Prezes IPN w Polskim Radiu o nagrodzie Kustosz Pamięci Narodowej – nagroda Kustosz Pamięci ma przypominać o tym, że bez dbałości o przeszłość nie można budować trwałej i solidnej przyszłości. – Mamy okazję, by z lekcji historii wyciągnąć naukę i myślę, że Polska z niej dobrze korzysta – mówił w audycji „Express Jedynki” w Polskim Radiu prezes IPN Jarosław Szarek. Do 15 marca można było zgłaszać kandydatów do nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Konkurs ma na celu wyłonić osoby zasłużone dla dbałości o wydarzenia i postaci, które przez lata były zapomniane. Wyróżnienie po raz pierwszy przyznano w 2002 roku. – Celem naszej inicjatywy jest docenianie osób i środowisk, szczególnie zaangażowanych w upamiętnienie historii Polski od 1939 do 1989 roku, których działalność była zbieżna z misją Instytutu Pamięci Narodowej – opowiadał prezes IPN. „Express Jedynki” Polskie Radio Pr. I, 15 marca 2017.
  • Prok. Nowakowski: Zasada sprawiedliwości powinna dotyczyć każdego sprawcy – prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie skierował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec obywatela Stanów Zjednoczonych Michaela K., który ma być odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu – chodzi o rok 1944 i działalność w niemieckiej służbie Ukraińskiego Legionu Samoobrony. – W roku 2013 zostało wszczęte śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w dniu 23 lipca 1944 roku na mieszkańcach wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin, a konkretnie dokonania szeregu zabójstw, palenia zabudowań gospodarczych i mieszkalnych tych osób oraz zaboru mienia należącego do ofiar. – Naszym zadaniem jest stosowanie prawa. Oczywiście wiek sprawcy ma tutaj duży wpływ, bo każdy z nas zastanawia się, czy te działania , które podjęliśmy, uda nam się zakończyć. Ale jako prawnicy, prokuratorzy liczymy na to, że je skończymy – mówił na antenie Radia Lublin prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie. – Oczywiście są pewne odczucia co do pociągania do odpowiedzialności osoby 98-letniej, ale z drugiej strony mamy osoby pokrzywdzone – również leciwe, które straciły wszystko w wyniku działań takich osób. Dlatego dla nas ważne jest to, by mieć na uwadze tę drugą stronę. Zasada sprawiedliwości powinna dotyczyć każdego sprawcy – podkreślił prokurator IPN. radio.lublin.pl, 15 marca 2017.
  • Dziekan składa apelację – Wojciech Saletra, dziekan Wydziału Prawa, Zarządzania i Administracji UJK nie zgadza się z wyrokiem kieleckiego sądu w sprawie jego oświadczenia lustracyjnego – poinformowało Radio Kielce.  W styczniu Sąd Okręgowy uznał, że naukowiec kłamał zapewniając, że nie współpracował ze służbą bezpieczeństwa PRL. Wojciech Saletra został skazany na utratę biernego prawa wyborczego i zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 4 lata. Dwa miesiące po wyroku do sądu spłynęły trzy apelacje – Wojciecha Saletry oraz jego dwóch obrońców. Wyrok został w pełni zaakceptowany przez prokuraturę. Wkrótce akta sprawy zostaną przekazane do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. radio.kielce.pl, 15 marca 2017.
do góry