Nawigacja

Konkursy dla młodzieży

Podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „»Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”

29 listopada 2018 r. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego dla uczniów szkół ponagimnazjalnych „»Nie jestem żadną bohaterką«. Irena Sendlerowa na tle historii II wojny światowej na ziemiach polskich (1939-1945)”. Konkurs został zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w związku z uchwałą Sejmu RP z 8 czerwca 2017 r. ustanawiającą rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycję radiową lub gazetę szkolną poświęconą tematyce konkursu.

Spośród 81 drużyn biorących udział w ogólnopolskim konkursie historycznym komisja konkursowa zakwalifikowała do drugiego etapu następujące zespoły:

  1. I LO Pabianice  (Jakub Chałupka, Marcin Rybak)  – Kuryer Podziemny
  2. II LO Legionowo (Klaudia Pawłowska, Julia Trzaskoma, Natalia Wiśniewska) – Gazeta Sztetl
  3. KPOSW nr 1 Bydgoszcz (Remigiusz Gajtkowski, Krystian Nowacki, Adam Słowik)  – gazetka konkursowa
  4. LO Staszów (Daria Golonka, Anna Jastrząb, Jakub Piątek) – Biuletyn Sprawiedliwi
  5. Technikum Krosno  (Adam Bożek, Maria Marszałek, Martyna Zajdel) – Kto jest twoim bohaterem?
  6. ZSEE Radomsko (Patryk Majak, Miłosz Pioruński, Kamil Stańczyk)  – Matka Irenka i jej dzieci
  7. ZSP nr 1 Sieradz (Sylwia Wolska, Izabela Zbik, Dawid Gołkowicz) – Puzzle przeszłosci
  8. ZTiO Jarosław (Julia Pawlus, Piotr Storek, Krystian Trysła) – Banach
  9. III LO Konin (Wojciech Intrys, Kamil Pawlikowski, Nemezis Szczepaniak) – Bez-3-manki
  10. I LO Nysa (Paulina Berini, Paweł Grabowy, Paweł Wdowikowski) – Sprawiedliwi przez pokolenia
  11. TZN Częstochowa (Benjamin Ludziński, Radosław Pędziwiatr i Paweł Dąbrowski)  – O Holocauście współcześnie
  12. ZS Ostrowiec Św. (Dawid Winiarski, Jakub Środoń, Kacper Baran) – audycja bez tytułu
  13. ZS Tarnobrzeg (Patrycja Ślęzak, Sebastian Matusik, Kacper Borowiec) – audycja bez tytułu
  14. ZSZ Ozorków (Dawid Wymysłowski, Dawid Olczak, Natalia Wierciszewska) – audycja bez tytułu
  15. ZSM Tarnów  (Kacper Gacek, Karol Płonka, Gabriela Wołek)  – audycja bez tytułu
  16. Szkoła ss. Prezentek Rzeszów (Karolina Gryń, Klaudia Gawron, Patrycja Kubicz) – Gazeta Stulecia
  17. I LO Kołaczyce (Izabela Gustek, Katarzyna Sypień, Eryk Żyrek) – Strefa młodych
  18. LO Rumia (Rafał Wąż, Lucyna Hinc, Michał Skowroński) - Historia w pigułce.

Na finał przyjechało do Łodzi 54 uczniów – autorów najlepszych audycji i gazet poświęconych tematyce konkursu. II etap konkursu miał formę turnieju, podczas którego uczestnicy rozwiązywali test oraz odpowiadali ustnie na pytania dotyczące historii narodowego socjalizmu, Zagłady Żydów oraz dziejów okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich.
Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim w składzie: Dawid Winiarski, Jakub Środoń, Kacper Baran; II miejsce drużyna z
Technikum nr 6 w Krośnie w składzie: Adam Bożek, Maria Marszałek, Martyna Zajdel; III miejsce drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi w składzie: Rafał Wąż, Lucyna Hinc, Michał Skowroński. Zwycięzcom gratulujemy.

foto: Przemysław Brzeziński

do góry