Nawigacja

Konkursy dla młodzieży

Wyniki konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”!

  • Bohater Edward Olbrychowski – praca wykonana przez Weronikę Mstowską i Weronikę Rozwadowicz. Opiekun Anna Horwat. XXVI LO w Łodzi.
    Bohater Edward Olbrychowski – praca wykonana przez Weronikę Mstowską i Weronikę Rozwadowicz. Opiekun Anna Horwat. XXVI LO w Łodzi.

Znamy laureatów 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego oraz Muzeum Katyńskim.

Zadaniem uczestników konkursu (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych  oraz ponadgimnazjalnych) było stworzenie karty z albumu, poświęconej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Komisja Konkursowa, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu.

Dziękujemy za udział wszystkim uczniom oraz ich opiekunom. Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 260 prac konkursowych, prawie 40 więcej niż w ubiegłym roku! Każda z nich została oceniona przez 7 osób reprezentujących Instytut Pamięci Narodowej, Fundację PKO Banku Polskiego oraz Muzeum Katyńskie.

Nagrodą I stopnia, którą jest udział w wyjeździe edukacyjnym, mogliśmy uhonorować autorów 40 najlepszych prac. Dodatkowo wyróżniliśmy 37 prac nagrodą II stopnia w postaci gier i publikacji IPN, które będą wręczone podczas uroczystego spotkania finałowego we wrześniu w Warszawie. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

W latach 2010–2013 laureaci konkursu wraz z opiekunami wyjechali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Z powodu napiętej sytuacji politycznej w latach 2014-2015 wyjazdy na Wschód były niemożliwe. Laureaci wyjechali więc do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. Trzy lata temu zaś – szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając m.in. Niemcy, Holandię, Francję, Belgię. W roku 2016, laureaci odwiedzili Litwę i Białoruś, przemierzając szlak tzw. białoruskiej listy katyńskiej. Trasa ubiegłorocznego wyjazdu wiodła z kolei śladami Polaków w Rumunii w latach II wojny światowej.

Możemy oficjalnie potwierdzić, że w tym roku laureaci I stopnia pojadą na Litwę i Łotwę. Szczegóły dotyczące wyjazdu podamy w możliwie najszybszym terminie.

Listy prac uhonorowanych nagrodami I i II stopnia znajdują się w plikach załączonych na dole strony.

Współfundatorem nagród w konkursie jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

do góry