Nawigacja

Konkursy dla młodzieży

Informacja o wynikach VI edycji ogólnopolskiego konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”

  • Kamila Pietrzak (XXI LO, Łódź), Oczy wszystkich zwrócone na Łódź
    Kamila Pietrzak (XXI LO, Łódź), Oczy wszystkich zwrócone na Łódź

10 maja 2018 r. Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, dokonała oceny prac i przyznała 18 równorzędnych tytułów laureatów w każdej z  trzech grup wiekowych.

Na konkurs wpłynęło ogółem 257 prac. W tym roku nadesłane komiksy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–19 lat ze względu na reformę oświaty i związaną z tym skomplikowaną pod względem organizacyjnym sytuację, przez komisję w następującym składzie:

  • Przewodniczący: Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  • Członek komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (historyk, Muzeum Historii Polski)
  • Członek komisji: Barbara Giża (historyk, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej)
  • Członek komisji: Anna Klimowicz (filozof, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Katarzyna Miśkiewicz (historyk, Biuro Edukacji Narodowej IPN)
  • Członek komisji: Karol Madaj (autor gier planszowych, Biuro Edukacji Narodowej IPN)

Oto laureaci konkursu:

W kategorii 11 – 13 lat: 

  • Maciej Wojtas, Tomasz Skibiński, Marcin Jakieła, Dywizjon 303. Poświęcenie i męstwo, Szkoła Podstawowa nr 107 im. Piotra Włostowica, Wrocław; opiekun: Łukasz Migniewicz
  • Karol M. Jakubowski, Honor oficera, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im.ks.J.Twardowskiego, Ząbki; opiekun: Monika Budelewska-Zdun
  • Anna Galińska, Dominika Rączka, Jakub Paradowski, Operacja Weller 7, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino, Grabów n/Pilicą; opiekun: Agnieszka Durajczyk
  • Julia Sikorska, Tatrzańscy kozacy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego, Skawina; opiekun: Piotr Kazana
  • Anna Lewińska, Maria Lewińska, Niedźwiedź Wojtek – niezwykły polski żołnierz, Szkoła Podstawowa im. AK , Chełmce; opiekun: Grażyna Paczkowska
  • Dagmara Bałys, Mój Wojtek. Historia niedźwiedzia – żołnierza 2 Korpusu Polskiego, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. T.Kościuszki, Szkoła Podstawowa, Ryczów; opiekun: Agnieszka Wawro
  • Oskar Sochacki, Przygody Fryderyka w konspiracji – Radzymin 1918, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk. pil. M.Pisarka, Radzymin; opiekun: Grzegorz Jeleń
  • Emilia Jastrzębska, Bracia, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego, Skawina; opiekun: Piotr Kazana
  • Dawid Jankowski, 16670 – numer bohatera, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jan Pawła II, Zduńska Wola; opiekun: Elżbieta Dobrzycka
  • Maciej Chyla, Maksymilian Kolbe, Szkoła Podstawowa nr 107 im. Piotra Włostowica, Wrocław; opiekun: Łukasz Migniewicz
  • Marcin Zarembowicz, Stanisław Rodowicz i „Łódź podwodna”, Szkoła Podstawowa nr 225 im.J.Gardeckiego, Warszawa; opiekun: Anna Kowalska
  • Jakub Krakowski, Poznań 1956, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP, Gryfów Śląski; opiekun: Ewa Kasprzak
  • Mateusz Kwiatkowski, Łukasz Kosowski, Kamil Kikla, Ucieczka z Auschwitz, Szkoła Podstawowa, Żarki; opiekun: Jadwiga Szumniak-Zdonek
  • Mikołaj M. Jakubowski, Złota dekada, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im.ks.J.Twardowskiego, Ząbki; opiekun: Monika Budelewska Zdun
  • Józef Chmura, Maurycy Szumski, Stanisław Gorzelak, Andrzej partyzant, Szkoła Podstawowa nr 1 im. T.Działyńskiego, Kórnik, opiekun: Lidia Jakubowska
  • Mateusz Krupicki, Tarchomin w latach’80 według Mateuszka, Szkoła Podstawowa nr 314 im. Przyjaciół Ziemi, Warszawa
  • Weronika Frankowska, Patrycja Rucińska, Maja Ziemska, Na skrzydłach pamięci, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół nr 1 im. T.Kościuszki, Brwinów; opiekun: Małgorzata Szmyt
  • Angelika Klimowska, Wspaniali i… jedni z wielu, Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły, Barwałd Górny; opiekun: Lucyna Kiznar
  • Jan Potaśniczak, Powstanie Warszawskie oczyma młodego Janka, Zespół Szkół, Sobótka; opiekun: Halina Grzegorczyk
  • Zofia Dudek, Urszula Kolbuszewska, Historia dwóch sztandarów, Szkoła Podstawowa nr 344 im. Powstania Warszawskiego, Warszawa; opiekun: Anita Stefaniuk

W kategorii 14 – 16 lat: 

  • Katarzyna Longa, Aleksandra Lewczak, Prosta historia o nieprostym życiu (Powstanie Warszawskie), Gimnazjum nr 24, Lublin; opiekun: Magdalena Mecner-Janek
  • Zuzanna Kaźmierczak, Od marzeń do gwiazd, Publiczne Gimnazjum nr 21 im.M.Skłodowskiej-Curie, Łódź; opiekun: Magdalena Możdżeń
  • Wiktoria Wiśniewska, Roksana Wodecka, Na tropie historii Kasztanki, Publiczne Gimnazjum nr 21, Łódź; opiekun: Dariusz Jakóbek
  • Agata Grobelska, Justyna Molenda, Oliwier Wiśniewski, Krwawa noc, Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika, Kruszwica; opiekun: Grażyna Paczkowska
  • Jadwiga Gancarz, Patrycja Werle, Powstanie Warszawskie, Zespół Szkół, Strażów; opiekun: Marcin Tonia
  • Marta Jarosz, Historia Joanny Papuzińskiej zawarta w komiksie, Gimnazjum im. AK, Żurawno; opiekun: Magdalena Rozenek
  • Justyna Kmin, …Westerplatte broni się jeszcze…, Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży, Nowy Targ; opiekun: Krzysztof Tekiel
  • Aleksandra Misiaszek, Anna Stono, Ewa Kożuch, Ostatni list, Szkoła Podstawowa nr 14; Tarnów; opiekun: Tomasz Przygoda
  • Iga Stępniewska, Konstanty Kociszewski, Szkoła Podstawowa, Świercze; opiekun: Beata Knap
  • Ewa Rudich, Historia pewnej ucieczki z gułagu, Liceum w zespole Szkół z UJN, Górowo Iławeckie; opiekun: Jerzy Necio
  • Aleksandra Borowiec, Atak Sokoła, Szkoła Podstawowa, Lubycza Królewska; opiekunowie: Mariusz Lewko, Marzena Mazurek
  • Katarzyna Wysocka, Ratowałam od zagłady (Irean Gut-Opdyke), IV Liceum Ogólnokształcące im.T.Chałubińskiego, Radom; opiekun: Małgorzata Sołtysiak
  • Maria H. Tomaszewska, Od Poznania Niemców do poznania Rosjan, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Obrzycko; opiekun: Iwona Tomaszewska
  • Dominika Tokarczyk, Komunizm, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły, Szubin; opiekun: Marlena Posadzy
  • Anita Kosowska, Aleksandra Ptasińska, Wiktoria Pieniążek, Męczeńska śmierć ks.Michała Rapacza, Gimnazjum, Żarki; opiekun: Jadwiga Szumniak-Zdonek
  • Wojtek Rajczak, Historia lotnika Pawła Łuczyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II, Zduńska Wola; opiekun: Elżbieta Dobrzycka
  • Marlena Pasieka, Ewelina Smyka, Powrót do PRL-u, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Jaszczew; opiekun: Małgorzata Szafran-Szkaradek
  • Zuzanna Piwko, Warto było…, Szkoła Podstawowa nr 36, Wrocław; opiekun: Maciej Lewowicki
  • Ewa Błońska, Tęsknię, Tato…, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II, Zduńska Wola;
  • Aleksandra Balcerzak, Przewrót majowy 1926 r., Szkoła Podstawowa, Świercze; opiekun Beata Knap
  • Karolina Byś, Marta Woroniak, Pomarańczowi bohaterowie w czerwonych czasach, Liceum Ogólnokształcące im. S.Sempołowskiej, Wrocław; opiekun: Ewa Piwnik

W kategorii 17 – 19 lat: 

  • Kinga Kamińska, Biografia w pigułce: gen. Elżbieta Zawacka, Liceum Ogólnokształcące im.Z.Działowskiego, Wąbrzeźno; opiekun: Aleksander Czarnecki
  • Adam Dźwigała, Biały Spitfire, Technikum Architektoniczno-Budowlane im. S.Noakowskiego, Warszawa; opiekun: Katarzyna Warda
  • Wioletta Kunicka, Julia Wieczorek, Izabela Jóźwik, Smakowanie raju, Technikum Architektoniczno-Budowlane im.S.Noakowskiego, Warszawa; opiekun: Katarzyna Warda
  • Zuzanna Tkacz, POW. Harcerze w konspiracji antykomunistycznej, Gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych, Koszalin; opiekun: Zenon Kachnicz
  • Katarzyna Gomułka, Życie „Blondynki”, Zespół Szkół Plastycznych im. W.Hasiora, Koszalin; opiekun: Zenon Kachnicz
  • Katarzyna Kubacka, Syberyjskie dzieci cesarzowej, ZSO im.Wojska Polskiego, Kłodzko; opiekun: Małgorzata Bąk
  • Aleksandra Bojara, Kacper Grabiński, Weronika Szeib, Jak rozszyfrowaliśmy II wojnę światową?, Zespół Szkół Handlowych, Bydgoszcz; opiekun: Beata Zych
  • Agnieszka Kos, Oliwia Krzemińska, Sierociniec, Liceum Ogólnokształcące nr 1, Otwock; opiekun: Roman Mazek
  • Aleksandra Węgorzewska, Mój pradziadek – nasz bohater, IV Liceum Ogólnokształcące im.T.Chałubińskiego, Radom; opiekun: Małgorzata Sołtysiak
  • Aleksandra Stachoń, 56’ bez tytułu…  czyli „Gazeta Poznańska” bez cenzury, Zespół Szkół nr 3, II Liceum Ogólnokształcące, Nowy Sącz; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Martyna Kołodziej, 56, Zespół Szkół nr 3, II Liceum Ogólnokształcące, Nowy Sącz; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Kamila Pietrzak, Oczy wszystkich zwrócone na Łódź, XXI Liceum Ogólnokształcące im.B.Prusa, Łódź; opiekun: Arkadiusz Dąbrowski
  • Aleksandra Sudoł, Akcja pod Arsenałem, Zespół Szkół Akademickich im. Bolesława Chrobrego, Nowy Sącz; opiekun: Bogumiła Gleń Balicka
  • Dominik Paszkowski, Wrocławskie krasnoludki, Liceum Plastyczne, Nysa; opiekun: Anna Cisakowska
  • Daniel Zawidzki, Moja ucieczka z piekła, Zespół Szkół nr 3, Ostrowiec Świętokrzyski; opiekun: Renata Kowalska
  • Natalia Siniecka, Moja wolność 1918 roku, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Gdańsk; opiekun: Beata Spławnik
  • Martyna Kurenda, Wspomnienie Westerplatte, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im.S.Staszica, Siedlce; opiekun Bożena Uziębło
  • Kamila Kuźniak, Zapomniani, Liceum Ogólnokształcące nr X im.S.Sempołowskiej, Wrocław; opiekun: Ewa Piwnik

Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac komisja zdecydowała się na przyznanie większej liczby nagród niż przewidywał to regulamin.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!

Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpiło 28 maja 2018 r. podczas VIII Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25. 

Informacji udzielają:

do góry