Nawigacja

Aktualności

Debata IPN i AON „Wyzwolenie? Rok 1945 w Europie” – Warszawa, 8 maja 2014

 „Słowo »wyzwolenie« w Słowniku Języka Polskiego oznacza: »czynić kogoś wolnym, obdarzyć go wolnością, wyswobodzić, wybawić«" – powiedział dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN podczas dyskusji „Wyzwolenie? Rok 1945 w Europie", która odbyła się 8 maja w Akademii Obrony Narodowej. „Polacy nie decydowali o sobie w żaden sposób – przeciwnie niż np. 11 listopada 1918 r." – dodał historyk z IPN.

Dr Zawistowski przypomniał, że polskie władze na emigracji zamierzały objąć władzę w 1945 r. w niepodległej Polsce i zmienić jej dotychczasowy wizerunek. „To nie miała być ta sama Polska, która kończyła się symbolicznie 1 września 1939 r. To miało być zupełnie inne państwo – nowoczesne, sprawiedliwe, demokratyczne. Państwo równych szans, z którego mieliśmy być dumni" – tłumaczył. „Tymczasem – dodał historyk – komuniści zaproponowali nam kopię rozwiązań sowieckich, przez co Polska straciła 45 lat szans, na to aby stać się nowoczesnym krajem".

Dyskusję „Wyzwolenie? Rok 1945 w Europie" zorganizowały wspólnie AON i IPN. Oprócz przedstawiciela IPN wzięli w niej udział: prof. Andrzej Krzysztof Kunert – sekretarz ROPWiM, Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski i dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyskusję prowadził płk dr hab. Juliusz S. Tym – szef Katedry Historii Wojskowości AON.

Zapis dyskusji można odtworzyć w IPN TV:
http://new.livestream.com/ipn-live/debata1945

Foto: Piotr Życieński

Pliki do pobrania

do góry