Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Fenomen »Solidarności«. Migawki z dziejów Polski, 1980–1981” – St. Paul, Minnesota (USA), 4–17 grudnia 2011

  • 001GEDC0277.jpg
  • 002S08.jpg
  • 003S11.jpg

W dniach 4–17 grudnia 2011 r. w stolicy Minnesoty, St. Paul prezentowana była wystawa Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowana „Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski 1980–1981”. Na Capitolu, w siedzibie Stanowego Rządu, wyeksponowano panele przedstawiające okres, w którym rodziła się Solidarność.

Uroczystego otwarcia dokonano w niedzielne popołudnie 4 grudnia. Na uroczystość przybyła z Chicago Wicekonsul Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandra Krystek. Rząd Stanu Minnesoty reprezentował Mr. Keith Downey. Zaproszono również byłych działaczy Solidarności, internowanych w latach osiemdziesiątych, panów Mieczysława Mazurka, Jana Wegrzyna i Tomasza Kalinowskiego. Wszyscy goście zabrali glos – Keith Downey podziękował za sprowadzenie wystawy do Minnesoty, wyraził podziw dla ludzi, którzy wówczas odważnie przeciwstawili się komunistycznemu systemowi, zadziwił obecnych znajomością historii Polski. Wicekonsul Aleksandra Krystek przypomniała rolę Solidarności w obaleniu komunizmu i zmianie systemu politycznego Europy Wschodniej. Byli działacze podzielili się z obecnymi wspomnieniami z tamtych lat. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe broszury wydane przez IPN, opisujące dzieje „Solidarności”. Na uroczyste otwarcie przybyła miejscowa Polonia, w tym młodzież. Po części oficjalnej wszyscy udali się na zwiedzanie wystawy. Ożyły wspomnienia, którym towarzyszyło wzruszenie...

Uroczystości przewodniczyli przedstawiciele miejscowego Komitetu Polskiego: Ewa Banasikowska i Andrzej Stankiewicz.

Lokalizacja wystawy w miejscu, gdzie codziennie przewijają się tysiące Amerykanów pracujących w budynku, interesantów i zwiedzających, stworzyła możliwość prezentacji historii Polski szerokiemu gronu tutejszych mieszkańców i głębszego poznania okresu narodzin demokracji w Europie Wschodniej.

W sobotę, 10 grudnia młodzież najstarszych klas Polskiej Szkoły Sobotniej im. Adama Mickiewicza w Minneapolis miała przy wystawie szczególną lekcję historii. Przenieśliśmy się w czasie o 30 lat. Pośród zdjęć strajkujących robotników stoczni i stojących w kolejkach ludzi poznawali historie dziadków i rodziców, uczyli się, że wolność nie jest dana, lecz trzeba ją nieustannie zdobywać, że wymaga ofiar, że bohaterom należy się cześć.

17 grudnia wystawa „Fenomen Solidarności” została przeniesiona do Szkoły im. Jana Pawła II w Minneapolis i jest prezentowana w Sali Ojca Kolbego, gdzie będzie można ją oglądać do początku stycznia. Następnym etapem jej podróży będzie Muzeum Polskie w Winona w Stanie Minnesota.

Do obejrzenia wystawy serdecznie zapraszamy.

***

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w polskiej i angielskiej wersji językowej w 30. rocznicę narodzin „Solidarności”. Przedstawia ważne wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. – ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”, relacje Związku z komunistyczną władzą i Kościołem oraz stosunek społeczeństwa do „Solidarności” na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia znanych fotografów, utrwalających istotne wydarzenia z dziejów związku, m.in. Erazma Ciołka, Jarosława M. Goliszewskiego, Stanisława Jakubowskiego, Bogusława Nieznalskiego, Stanisława Składanowskiego, Zbigniewa Trybka, Janusza Uklejewskiego i innych.

Scenariusz – dr Łukasz Kamiński
Współpraca – Tomasz Gleb (FORUM), Anna Piekarska, Agnieszka Rudzińska
Projekt graficzny – Sylwia Szafrańska
Produkcja – Agencja DUX

Wystawa po raz pierwszy była prezentowana w Warszawie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, jej uroczyste otwarcie miało miejsce od 30 sierpnia 2010 r.

do góry