Nawigacja

Aktualności

Obchody 76. rocznicy utworzenia 2 Korpusu Polskiego – Londyn, 21 lipca 2019

Z inicjatywy Związku Karpatczyków 3 Dywizji Strzelców Karpackich odbyły się obchody 76. rocznicy utworzenia 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej i Living History Group First to Fight przy wsparciu Ambasady RP w Londynie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie. Po mszy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz konsul generalny RP Mateusz Stąsiek odsłonili sfinansowaną przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN tablicę memoratywną, w hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego za ich poświęcenie i niezłomną walkę na froncie włoskim.

 

 

Dalsza część obchodów odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, gdzie została otwarta wystawa „Dzieje 2 Korpusu… inaczej! Karykatury autorstwa Mieczysława Kuczyńskiego”, którą można oglądać do 1 sierpnia 2019. Humorystyczne szkice, przedstawiające historię 2 Korpusu Polskiego, można obejrzeć w Sali Galeryjnej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

Podczas wernisażu prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że 2 Korpus Polski był jednostką niezwykłą, a w dziejach tej formacji zawarte są dramatyczne losy Polski w czasach II wojny światowej. – Ofiarowanie tablicy przez Instytut Pamięci Narodowej – co stało się możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Karpatczyków 3 Dywizji Strzelców Karpackich – w kościele Andrzeja Boboli jest dla nas szczególnym honorem – zaznaczył prezes Instytutu.

W uroczystościach wzięli udział m.in. dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, konsul generalny RP Mateusz Stąsiek, wnuczka Mieczysława Kuczyńskiego, weterani, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich, instytucji polonijnych.

Autorem kolekcji jest Mieczysław Kuczyński – żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, weteran kampanii włoskiej, w tym bitwy pod Monte Cassino. Rysunki powstały głównie w latach 1945–1946, jeszcze w czasie stacjonowania formacji we Włoszech, w chwilach odprężenia, pozwalając autorowi w pewnym stopniu otrząsnąć się z traumatycznych przeżyć wojennych. Całość dedykowana jest dowódcom, ochotniczkom, kolegom i towarzyszom broni 2 Korpusu Polskiego w celu uczczenia ich heroicznych zmagań o wyzwolenie ojczyzny na froncie włoskim.

Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Oprócz pełnienia funkcji edukacyjnej, zwraca uwagę na rolę humoru w życiu żołnierzy, zmagających się z nieustanną obawą utraty zdrowia i życia.

Wersja elektroniczna wystawy „Dzieje 2 Korpusu…inaczej!”

Wydarzenie pod patronatem TVP Polonia.

do góry