Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające zamordowanych więźniów Zamku Lubelskiego – Kłodnica Dolna, 29 czerwca 2019

  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch
  • fot. Krzysztof Głuch

29 czerwca 2019 r. w Kłodnicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające więźniów Zamku Lubelskiego, zamordowanych przez Niemców w Kaźmierowie gm. Borzechów w dn. 18.11.1942 r.

Józefa Kozaka

Jana Niedzielskiego

Bogusława Rogowskiego

oraz dwóch nieznanych mężczyzn

 

Uroczystość uświetnili swoją obecnością rodziny pomordowanych. W uroczystościach brali udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej archeolog Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Piotr Kędziora- Babiński, dr hab. Jacek Romanek, naczelnik OBUWiM w Lublinie oraz Dr Mariusz Sawa, OBUWiM w Lublinie. Obecni byli również Ks. Piotr Stańczak, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kłodnicy Dolnej oraz Zenon Madzelan- Wójt Gminy Borzechów.

 

 

Uroczystości rozpoczął wykład, który wygłosił Piotr Kędziory - Babińskiego, następnie ks. Piotr Stańczak odprawił mszę świętą w intencji zamordowanych więźniów, całość zakończyły przemówienia oraz złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym pomordowanych na cmentarzu parafialnym w Kłodnicy Dolnej.

 

 

 

 

Wojna. W Kaźmierowie ginie dwóch Niemców. Okupanci aresztują dwudziestu jeden zakładników i osadzają w więzieniu na Zamku w Lublinie. Nikt z mieszkańców wsi nie wydaje winnych zabójstwa na niemieckich żołnierzach. Po kilku miesiącach Niemcy przywożą pięciu spośród aresztowanych do Kaźmierowa. Mordują ich poprzez powieszenie na jednej z posesji, po czym zwołują mieszkańców, by przez kilka godzin patrzyli na ciała. Potem ktoś je zakopuje po przeciwnej stronie drogi. Zamordowanymi byli: Jan Niedzielski (ur. 1902), Józef Kozak (ur. 1914), Bolesław Rogowski (ur. 1910) oraz dwóch nieznanych.

 

 

 

 

Tragiczna historia, jaka rozegrała się w Kaźmierowie gm. Borzechów miała miejsce w 1942 roku. Jednakże dopiero w 2018 roku zamordowani wówczas więźniowie zostali ekshumowani i godnie pochowani w poświęconej ziemi.

Rok wcześniej do lubelskiego Oddziału IPN zadzwonił Aleksander Sola, którego szwagier zginął w opisanej egzekucji. Poprosił o przeprowadzenie ekshumacji. Dzięki pomocy innych członków rodzin, m.in. Teresy Głuch, udało nam się skompletować niezbędną dokumentację. Ekshumację przeprowadzono 9 kwietnia 2018 r. Obecni byli członkowie rodzin ofiar oraz Sylwia Kostyra (Lubelski Urząd Wojewódzki), Piotr Kędziora-Babiński (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Centrala), dr Mariusz Sawa (OBUWiM IPN w Lublinie), Zenon Madzelan (wójt gminy Borzechów), a także mieszkańcy Kaźmierowa. Szczątki spoczęły w zbiorowej mogile na cmentarzu w Kłodnicy Dolnej. Nabożeństwo odprawił ks. Andrzej Wróblewski z Borzechowa.

 

 

 

Ekshumacji w Kaźmierowie dokonało Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w dn. 9 kwietnia 2018 r..

Grób został wpisany do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych.

Nagrobek sfinansowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

Uroczystości upamiętniające zamordowanych więźniów Zamku Lubelskiego zorganizował Dyrektor IPN Oddział w Lublinie wspólnie z Wójtem Gminy Borzechów

Tekst dr Mariusz Sawa – oBUWiM Lublin

do góry