Nawigacja

Aktualności

Tablica w hołdzie Bronisławowi Pierackiemu w 85. rocznicę śmierci

13 czerwca 2019 roku w Warszawie wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej 85. rocznicę tragicznej śmierci gen. bryg. Bronisława Pierackiego – działacza niepodległościowego, wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej, oficera Legionów Polskich, Kawalera Orderu Orła Białego i Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Upamiętnienie zostało umieszczone na budynku przy ulicy Foksal, niedaleko miejsca, w którym 15 czerwca 1934 roku w zamachu dokonanym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, zginął gen. bryg. Bronisław Pieracki.

Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bronisław Pieracki urodził się 28 maja 1895 r. w Gorlicach w rodzinie urzędniczej. Od młodych lat należał do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Po wybuchu wojny wstąpił do Legionów Polskich, z którym przeszedł szlak bojowy, a w bitwie pod Jastkowem został ciężko ranny. Brał udział w walkach z Ukraińcami o Lwów, będąc jednym z organizatorów obrony miasta. Po zakończeniu I wojny światowej ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej i uzyskał awans na pułkownika. W 1928 roku objął stanowisko II zastępcy Szefa Sztabu Generalnego, następnie został mianowany na wiceministra spraw wewnętrznych, a w rządzie Walerego Sławka był wicepremierem. W latach 1931 – 1934 był ministrem spraw wewnętrznych. 15 czerwca 1934 roku członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów dokonał na niego zamachu w Warszawie. W wyniku odniesionych ran Pieracki zmarł tego samego dnia. Bronisław Pieracki odznaczony był m.in. Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta IV kl., czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie awansowany został na stopień generała brygady oraz odznaczony Orderem Orła Białego.

oprac. na podst. UdSKiOR

do góry