Nawigacja

Aktualności

Piotr Bartoszcze – pamiętamy! 35. rocznica śmierci jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – Radłówek, Inowrocław, 10 lutego 2019

W obchodach weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.

Program

godz. 10.00 (Radłówek)

Złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym śmierć Piotra Bartoszcze

godz. 11.00

Kościół pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu, ul. Jagiellońska 2. Msza św. w intencji Piotra Bartoszcze

godz. 12.30

Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu ul. Najświętszej Marii Panny 14. Wykład Edmunda Mikołajczaka pt. „Niepodległość nie jest dana raz na zawsze”. Prezentacja książki Wojciecha Gonery „Niezależny chłopski ruch związkowy na Kujawach Zachodnich (1980-1989). Oficjalna prezentacja nowych wydawnictw Poczty Polskiej – karty okolicznościowej i spersonalizowanego znaczka pocztowego

W obchodach weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej. IPN Oddział w Gdańsku Delegatura w Bydgoszczy będzie reprezentował dr Krzysztof Osiński. Uroczystości odbędą się pod honorowym patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

W kontekście obchodów przypominamy, że 26 października 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się konferencja prasowa w sprawie okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze.

Spotkanie rozpoczął prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który przybliżył sylwetkę Piotra Bartoszcze (1950–1984), działacza opozycji antykomunistycznej i jednego z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zwłoki działacza odnalazł 9 lutego 1984 roku jego brat.

Zgodnie z ustaleniami, przytoczonymi przez zastępcę Prokuratora Generalnego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzeja Pozorskiego, 7 lutego 1984 roku miało dojść do wypadku samochodowego z udziałem Piotra Bartoszcze. W podjętym wówczas postępowaniu – budzącym do dziś szereg wątpliwości – organy ścigania i prokuratura uznały, że do wypadku przyczynił się fakt, iż kierujący pojazdem Piotr Bartoszcze był w stanie nietrzeźwym.

11 czerwca 1990 roku postępowanie zostało ponownie podjęte i po pięciu latach zakończone bez zmiany ustaleń końcowych. Jednakże już w 1993 roku biegli stwierdzili szereg błędów i uchybień zawartych w ustaleniach z 1984 roku.

12 września 2016 roku pion śledczy IPN, po dokonaniu ponownej analizy sprawy, podjął decyzję o wznowieniu postępowania. W opinii, jaką dysponują prokuratorzy IPN, do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, co wskazuje na zabójstwo Piotra Bartoszcze. Nie ma przesłanek wskazujących na kryminalne okoliczności zdarzenia. Wysoce prawdopodobne jest, iż doszło do niego ze względu na wcześniejszą działalność opozycyjną Piotra Bartoszcze.

Prokurator Pozorski zaapelował do wszystkich osób, które dysponują jakimikolwiek informacjami na temat okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze, o przekazywanie ich do IPN.

do góry