Nawigacja

Aktualności

IPN podczas Tygodnia Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018

  • Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa IPN „Samarytanie z Markowej” Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa IPN „Samarytanie z Markowej”
  • Przedstawiciele IPN podczas Tygodnia Kultury Polskiej w Bari Przedstawiciele IPN podczas Tygodnia Kultury Polskiej w Bari
  • Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018 Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018
  • Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018 Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018
  • Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018 Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018
  • Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018 Tydzień Kultury Polskiej w Bari – 14–18 listopada 2018
  • W ramach Tygodnia Kultury Polskiej w Bari odbył się spektakl poświęcony Irenie Sendlerowej. Na zdj. aktorzy, reżyser spektaklu i przedstawiciele IPN W ramach Tygodnia Kultury Polskiej w Bari odbył się spektakl poświęcony Irenie Sendlerowej. Na zdj. aktorzy, reżyser spektaklu i przedstawiciele IPN

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Apulijskie Stowarzyszenie Włosko-Polskie organizuje drugą edycję Tygodnia Kultury Polsko-Włoskiej. 14 listopada 2018 r. na Zamku w Bari odbyła się uroczysta inauguracja wydarzenia, nad którym patronat objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Podczas ceremonii otwarcia list prezesa Instytutu do organizatorów i uczestników spotkania odczytała Katarzyna Ratajczak-Sowa z Biura Prezesa IPN. W swoim przesłaniu dr Jarosław Szarek podkreślił wspólne doświadczenia Polaków i Włochów w ostatnich stuleciach, a także nawiązał do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

Warto także przypomnieć, że Włochy są narodem, z którym Polska niezwykle silnie związana jest ideą walk wyzwoleńczych. Wy walczyliście o zjednoczenie całego kraju pod jednym sztandarem; My o niepodległość utraconej Ojczyzny, rozdartej pomiędzy trzech zaborców. I choć dzieje nasze różnią się, narody nasze mają ten sam gen. Jest nim gen wolności: ta uparta dążność do wolności… Nie bez powodu na naramiennikach mundurów Legionów Polskich, powstałych i walczących we Włoszech w latach 1797-1807, żołnierze polscy nosili napis: Ludzie wolni są braćmi. A był on  w języku włoskim.


Z okazji inauguracji cyklu wydarzeń promujących kulturę polską we Włoszech do Bari przybyli także przedstawiciele izby wyższej polskiego parlamentu z panią senator Grażyną Sztark na czele, przedstawiciel Ambasady RP w Rzymie wicekonsul Grzegorz Kozuba oraz dr Mirosław Obstarczyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Profesor Antonio Mercurio, prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko-Polskiego, witając gości z Polski, złożył szczególne podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej za wsparcie inicjatywy i przekazanie materiałów edukacyjnych dla uczestników licznych wydarzeń zaplanowanych w ramach Tygodnia Kultury Polsko-Włoskiej.

 

Głównym punktem drugiego dnia Tygodnia Kultury Polsko-Włoskiej w Bari było spotkanie z uczniami szkoły średniej „Massari Galieli”, którzy przywitali zebranych gości uroczystym wykonaniem hymnów Polski i Włoch. Profesor Antonio Merucrio, nauczyciel historii w tej szkole i jednocześnie prezes Apulijskiego Stowarzyszenia Włosko-Polskiego, otwierając spotkanie, podkreślił szczególne znaczenie tego roku dla Polski obchodzącej stulecie niepodległości. Następnie pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w swoich wystąpieniach przybliżyli polskie drogi do niepodległości i historię rodziny Ulmów, zamordowanej w 1944 r. we wsi Markowa, w okupowanej przez Niemców Polsce za pomoc udzielaną żydowskim sąsiadom. Tragiczną historię Ulmów uzupełniła poświęcona tej tematyce ekspozycja „Samarytanie z Markowej", przygotowana przez IPN. Wystawa ta, prezentowana w szkole, wzbudziła ogromne zainteresowanie młodzieży, grona pedagogicznego i przybyłych gości. Uczniowie otrzymali od pracowników Instytutu okolicznościowe przypinki przygotowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

17 listopada, w szkole „Massari Galieli”, odbył się spektakl poświęcony Irenie Sendlerowej pt. „Irena Sendler. La terza madre del ghetto di Varsavia”, w reżyserii Roberta Giordana. Przdestawienie poprzedził wykład  Katarzyny Ratajczak-Sowy z IPN pt. „Samarytanie z Markowej – historia rodziny Ulmów”. Historia rodziny Ulmów spotkała się z dużym zainteresowaniem Włochów i Polonii.

 

 
        
 

 

 
do góry