Nawigacja

Aktualności

Szukają szczątków bohaterów, ofiar reżimów totalitarnych – Bydgoszcz, 15–26 października 2018

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza komunalnego na ulicy Kcyńskiej.

W dniach 15–26 października specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN realizują kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy. 

Od poniedziałku (15 X) udało się podjąć szczątki następnych sześciu osób, przy których odnaleziono ryngraf i guziki z orzełkiem. Nadal poszukiwana jest ośmioosobowa grupa Leona Melera „Jędrusia”, stracona 4 września 1946 r. i pochowana w jednej zbiorowej mogile. Prace potrwają do 26 października.  

Przypominamy, że w tym miejscu poszukiwane są szczątki osób skazanych na karę śmierci w procesie pokazowym przeciwko członkom Okręgu Pomorskiego WiN. Wyroki wykonano w więzieniu karno-śledczym WUBP w Bydgoszczy w listopadzie 1946 r. W 1946 r. stracono w Bydgoszczy na mocy wyroków sądowych 30 żołnierzy podziemia niepodległościowego.

W wyniku wcześniej prowadzonych prac przez BPiI IPN w Bydgoszczy odnaleziono i zidentyfikowano szczątki Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, Floriana Dutkiewicza ps. „Jawor” oraz Tadeusza Ośko vel Wojciecha Kossowskiego ps. „Sęp”.

do góry