Nawigacja

Aktualności

Zmarł Prezes, założonego 23 lutego 1952 r., Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Nr 3 w Melbourne, Stefan Czauderna.

  • Stefan Czauderna
    Stefan Czauderna

Z głębokim żalem informujemy, że dn. 9 października zmarł długoletni, zasłużony Prezes, założonego 23 lutego 1952 r., Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Nr 3 w Melbourne, Stefan Czauderna.
Msza pogrzebowa za śp. Stefana Czaudernę obędzie się w Polskim Sanktuarium Maryjnym w Essendon (Aberfeldie Street, Essendon Vic.) dn. 17 października 2018 r. o godzinie 10.00.
Ur. 18 lutego 1928 r. w Lipniku, Stefan Czauderna służył od października 1943 r. jako strzelec i łącznik Armii Krajowej, od marca 1944 r. w grupie leśnej Andrzeja. 3 marca 1945 r. został aresztowany przez sowietów. Od października 1945 r. był w szeregach Kompanii Wartowniczej 4099 Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, a od marca do lipca 1948 w Kompanii Wartowniczej 4011.
Swoje życie poświęcił służbie ojczyźnie i krzewieniu polskiej historii i tradycji  za granicą. Aktywnie uczestniczył w projektach popularyzacji postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Powstania Warszawskiego, Rady Pomocy Żydom „Żegota” i Rodziny Ulmów z Markowej, współorganizowanych przez IPN 
wraz z Zarządem Komitetu Pilecki Projekt, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze, Kołem Byłych Żołnierzy Armii Krajowej. Efektem tej współpracy była m.in. prezentacja wystaw w Żydowskim Centrum „Kadimah”, na Federation Square, w Parlamencie Stanu Wiktoria w Melbourne oraz wydanie „Raportu W” Witolda Pileckiego relacjonującego sytuację w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w języku angielskim. 
We wrześniu br. odbył ostatnią podróż do Ojczyzny w ramach Światowego Zjazdu Weteranów Walk 
o Niepodległość RP.
Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi.

 

do góry