Nawigacja

Aktualności

Rówieśnik Niepodległej. Spotkania w setną rocznicę urodzin „Zapory” – Warszawa, 24 września 2018

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkania poświęcone postaci majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i historii odnalezienia miejsca ukrycia jego szczątków.

Hieronim Dekutowski „Zapora” (1918–1949)

Bohater podziemia niepodległościowego, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, „cichociemny”, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i WiN na Lubelszczyźnie, odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

„Zapora” został aresztowany wraz ze swoimi sześcioma podkomendnymi we wrześniu 1947 r. W śledztwie był torturowany. Wyrokiem komunistycznego sądu został skazany na śmierć. Majora Dekutowskiego i jego podkomendnych zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej 7 marca 1949 r. 

 

 

 

SPOTKANIE OTWARTE

24 września o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” 

ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa

W programie projekcja filmu „Zapora” w reż. Konrada Starczewskiego.

Rozmowę po filmie z Zastępcą Prezesa IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem oraz reżyserem filmu Konradem Starczewskim poprowadzi red. Marcin Wikło

 

 

 

SPOTKANIE DLA SZKÓŁ

24 września przed południem w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbędzie się zamknięta projekcja filmu „Zapora” dla szkół. Uczniowie spotkają się także z reżyserem filmu Konradem Starczewskim i archeologiem Michałem Nowakiem – uczestnikiem prac poszukiwawczych na warszawskiej Łączce.

Limit miejsc na spotkanie dla szkół został wyczerpany. 

 

 

do góry