Nawigacja

Aktualności

Wyjazd edukacyjny dla laureatów konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” na Litwę i Łotwę

  • Przy pomniku zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 r. Przy pomniku zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 r.
  • Sejny, uczestnicy wyjazdu edukacyjnego przy pomniku zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 roku Sejny, uczestnicy wyjazdu edukacyjnego przy pomniku zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 roku
  • O Matce Boskiej Sejneńskiej uczestnikom opowiedziała siostra ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny O Matce Boskiej Sejneńskiej uczestnikom opowiedziała siostra ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny
  • Wśród uczestników wyjazdu jest ks. Edward Kryściak, który w Sejnach odprawił mszę św. Wśród uczestników wyjazdu jest ks. Edward Kryściak, który w Sejnach odprawił mszę św.
  • Grób Emilii Plater w Kopciowie na Litwie Grób Emilii Plater w Kopciowie na Litwie
  • Justianowo na Litwie, miejsce śmierci Emilii Plater Justianowo na Litwie, miejsce śmierci Emilii Plater
  • Pomnik Emilii Plater w miejscu śmierci bohaterki powstania listopadowego w Justianowie Pomnik Emilii Plater w miejscu śmierci bohaterki powstania listopadowego w Justianowie

W niedzielę, 9 września 2018 r. rozpoczął się wyjazd edukacyjny dla laureatów I stopnia 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”.

W tym roku laureaci wraz ze swoimi opiekunami podróżują po Litwie i Łotwie, odwiedzając polskie miejsca pamięci na tym obszarze. Trasa będzie wiodła m.in. przez Zułowo – miejsce narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego czy łotewski Dyneburg – wyzwolony przez Wojsko Polskie z rąk bolszewickich w styczniu 1920 r.

Wczoraj 100-osobowa grupa uczestników objazdu przejechała przez Giby – miejsce pamięci związane z Obławą Augustowską, Sejny – gdzie wspominano bohaterów zwycięskiego powstania sejneńskiego z 1919 r. oraz Kopciowo – gdzie znajduje się grób bohaterki powstania listopadowego – Emilii Plater. W tych miejscach uczestnicy zapalili symboliczne znicze oraz uczcili pamięć minutą ciszy.

10 września laureaci i opiekunowie zwiedzają Wilno, m.in. Tuskulanum, oddając hołd ofiarom reżimu komunistycznego, Górę Trzech Krzyży czy Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

do góry