Nawigacja

Aktualności

Uroczysta msza święta w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944–1954 – Warszawa, 14 września 2018

14 września br. obchodziliśmy 74. rocznicę wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy, aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki pod hasłem „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Oddział IPN w Warszawie kolejny raz zorganizował uroczystości poświęcone pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944–1956.

Centralnym punktem uroczystości była msza św. odprawiona w piątek 14 września br. o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej w Warszawie.

Przed mszą dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie) wygłosił krótką prelekcję. Po mszy w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostały złożone kwiaty. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie  Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

Jednocześnie w podziemiach katedry do 25 września można obejrzeć wystawę IPN pt. „Rzeczpospolita utracona”.

do góry