Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984” – Warszawa, 6 września 2018

W czwartek 6 września br. w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia redaktor Piotr Skwieciński poprowadził dyskusję wokół wydanej przez IPN książki „Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984”.

„Do napisania tej książki skłoniła mnie świadomość niezadowolenia społecznego w latach 80. oraz seria nieznanych i nieopisanych zarzutów wobec ówcześnie rządzącej ekipy” – zdradził na początku dyskusji autor Jakub Szumski.

Jeden z rozmówców prof. Jerzy Eisler wyraził uznanie dla autora, że mimo młodego wieku świetnie oddał rzeczywistość początku lat 80. Jako atut wskazał również, że Jakub Szumski korzystał z literatury międzynarodowej, dzięki czemu udało mu się porównać obraz Polski i rozliczenie z ekipą Edwarda Gierka do rozliczeń w Chinach i Związku Radzieckim.

Z kolei dr Paweł Sasanka zwrócił uwagę, że książka nie jest łatwa w odbiorze, pokazuje bowiem, jak złożony był proces rozliczeń, a żadna ze stron nie miała pomysłu jak to zrobić. Autor opisał proces, w którym wiele zależało od emocji i przypadku.

* * *

Nielegalnie budowane wille i domy letniskowe, darmowe remonty mieszkań, ułatwiony dostęp do talonów samochodowych i innych pożądanych dóbr. To tylko część zarzutów, z którymi po strajkach z sierpnia 1980 r. i zmianach personalnych na najwyższym szczeblu musiała się zmierzyć odchodząca ekipa Edwarda Gierka. Podczas rewolucji „Solidarności” i w trakcie stanu wojennego trwały zarówno żywiołowe, jak i instytucjonalne rozliczenia z ekipą rządzącą krajem w latach siedemdziesiątych. Władze zostały poddane społecznemu naciskowi, aby ujawnić i osądzić przypadki korupcji i nadużywania stanowisk. W wyjaśnianie tych spraw zaangażowały się instytucje partyjne, państwowe oraz sądy, ale efekty ich działań nie były satysfakcjonujące. Książka opowiada o korupcji wśród rządzących w sytuacji braku kontroli, o głęboko zakorzenionym społecznym pragnieniu równości i sprawiedliwości oraz o słabości państwa, które bezskutecznie próbowało pociągnąć do odpowiedzialności polityków kierujących krajem w poprzedniej dekadzie.

 

do góry