Nawigacja

Aktualności

V Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Projekcja filmu „Kamienie na szaniec” – Kielce, 16 sierpnia

Seanse w kinie Fenomen potrwają do grudnia 2018

W kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach (ul. ks. Ściegiennego 2) – odbędzie się 16 sierpnia 2018 r. (godz. 18) kolejna projekcja w ramach V edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Zaprezentowany zostanie film „Kamienie na szaniec” w reż. Roberta Glińskiego, opowiadający o działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej. Słowo wstępne wygłosi Ilona Religa z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

„Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”. Oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech młodych przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość, przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko.

Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Organizatorami przeglądu są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca do grudnia 2018 r.

W programie tegorocznego przeglądu znajdują się filmy wybitnych reżyserów: Roberta Glińskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Kawalerowicza, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Macieja Sobieszczańskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego, poruszające problematykę walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości w okresie zaborów, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Tematyka prezentowanych obrazów odwołuje się często do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych, nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen, Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

 Program V Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski „Historia w filmie”

  • „Szwadron”, reż. Juliusz Machulski, 22 marca
  • „Matka Królów”, reż. Janusz Zaorski, 19 kwietnia
  • „Rok spokojnego słońca”, reż. Krzysztof Zanussi, 10 maja
  • „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański, 21 czerwca
  • „Krajobraz po bitwie”, reż. Andrzej Wajda, 26 lipca
  • „Kamienie na szaniec”, rez. Robert Gliński, 16 sierpnia
  • „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, 6 września
  • „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland, 11 października
  • „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski, 8 listopada
  • „Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, 13 grudnia
do góry