Nawigacja

Aktualności

„Biuletyn IPN” nr 6/2018 już w sprzedaży w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPIK oraz w księgarniach IPN

W czerwcowym numerze „Biuletynu IPN” spoglądamy na najnowszą historię Polski przez pryzmat jednego miasta – Łodzi. W rubryce „Ojcowie Niepodległości” tym razem sylwetka Romana Dmowskiego.

W numerze przedstawiamy fenomen Łodzi w XX stuleciu. Ukazujemy też cenę braku niepodległości, jaką płacili Polacy służący w armiach niemieckiej i rosyjskiej, które starły się pod Łodzią w 1914 r. Warto o tym przypominać dziś, gdy coraz więcej osób krytykuje nasze powstania jako niepotrzebny rozlew krwi. Brak niepodległości, brak walki o niepodległość też kosztuje, tylko w tym wypadku oddaje się życie walcząc nie o własne cele.

Większość artykułów przedstawia zmaganie Polaków z narzuconym systemem komunistycznym. Pewnie wiele osób w Polsce słyszało o kapitanie „Warszycu”, ale czy równie powszechna jest wiedza o próbach ucieczek z peerelowskiego „raju”, czy w naszej zbiorowej świadomości zapisał się strajk łódzki w 1971 r.? Zachęcamy Czytelników do spojrzenia na najnowszą historię Polski przez pryzmat Łodzi. W numerze znajdą też teksty o wpływie Jana Pawła II na przywrócenie wolności religijnej w Rosji i o zmarłym niedawno badaczu Rosji i komunizmu – Richardzie Pipesie. 

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami łodzianina Grzegorza Królikiewicza: Kern i Nasz rozłam, a także z multimedialnym planem niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci i młodzieży w Łodzi przy ul. Przemysłowej.

W sprzedaży od 15 czerwca 2018 r. w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPIK oraz w księgarniach IPN.

do góry