Nawigacja

Aktualności

Wystawa "Sowieckie Piekło 1939-1956" w Poznaniu.

„Sowieckie piekło 1939-1956”

Wystawa „Sowieckie piekło 1939-1956” stanowi zwieńczenie dwuletniego projektu edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu poświęconego tematyce sybirackiej. Dotyczy jednej z wielu "białych plam" naszych najnowszych dziejów - tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego. Na uwagę zasługuje jej plastyczna aranżacja – symboliczna konstrukcja ze starych desek, służąca jednocześnie jako plan dla ekspozycji fotografii, plakatów i innych rekwizytów. Dramatyczne zestawienie sowieckich instrukcji i rzeczowych informacji z portretowymi zdjęciami przestraszonych rodzin i z przepojonymi bólem listami do bliskich wzrusza nie tylko zwiedzających wystawę Sybiraków, ale także młodych ludzi.

Podczas pierwszego wernisażu wystawy 22 października 2002 r. w poznańskim Centrum Kultury „Zamek” funkcjonowało przy niej stoisko z książkami poświęconymi najnowszej historii Polski. Odbył się także przegląd filmów o tematyce sowietologicznej, a następnie w scenografii wystawy nakręcono film dokumentalny pt. „Ocaleni”, który odtąd towarzyszy kolejnym jej prezentacjom.

Dotychczas wystawa była eksponowana m.in. w:

· Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.,

· Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,

· Książnicy Beskidzkiej w Bielsku Białej,

· Muzeum w Sieradzu,

· Muzeum Regionalnym w Kościanie,

· Muzeum Narodowym w Szczecinie,

· Muzeum w Stargardzie Szczecińskim,

· Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku,

· Miejskim Dom Kultury w Myszkowie,

· Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie.

Od 17 września 2004 r. wystawę można będzie oglądać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, a następnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie.

do góry