Nawigacja

Aktualności

Wyjazd edukacyjny do Katynia w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Katyń – w 70. rocznicę Zbrodni” – Białystok–Katyń, 13–17 września 2010

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

W wyjeździe udział biorą uczniowie wraz z nauczycielami z I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, IV LO im. C.K. Norwida w Białymstoku, III LO im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, III LO im. Żołnierzy AK Obwodu Łomżyńskiego w Łomży, II LO im. Polonii i Polaków na świecie w Augustowie, a także członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i prok. Stefan Śnieżko, który na początku lat 90. jako zastępca Prokuratora Generalnego RP nadzorował ekshumację grobów w Charkowie i Miednoje.

Program wyjazdu

  • Dzień I: Białystok, Wołkowysk, Słonim, Różana, Mereczowszczyzna, Kosów, Baranowicze. W czasie drogi projekcja filmu „Katyń” w reż. A. Wajdy, jako wprowadzenie w tematykę wyjazdu. Wieczorem spotkanie z członkami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, którzy opowiedzą o swoich bliskich – Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
  • Dzień II: Baranowicze, Mir, Kuropaty (Mińsk), Orsza, Smoleńsk. W czasie przejazdu z Baranowicz do Kuropat wykład pracownika IPN „Kuropaty – miejsce pochówku ofiar stalinowskiego terroru”, a także film „Pamięć i ból Katynia”, reż. A. Mariczenko, W. Figanow.
  • Dzień III: Smoleńsk, Katyń, Witebsk. W czasie jazdy film pt. „Nie zabijaj”. W czasie pobytu w Katyniu msza święta odprawiona przez biorącego udział w wyjeździe kapłana. Wieczorem, po kolacji, wykład prok. Stefana Śnieżki.
  • Dzień IV: Chatyń, Mińsk, Nieśwież. W czasie drogi wykład pracownika OBEP IPN „Kłamstwo Katyńskie: Zbrodnia Katyńska w czasie Procesu Norymberskiego oraz w czasie PRL”.
  • Dzień V: Baranowicze, Kołdyczewo (informacja o prowadzonym przez OKŚZpNP w Łodzi Śledztwie w sprawie zbrodni popełnionych w latach 1942–1944 przez funkcjonariuszy policji niemieckiej i białoruskiej – członków załogi obozu w Kołdyczewie na więźniach tegoż obozu), Nowogródek (informacja o rozstrzelaniu 11 Sióstr Nazaretanek, informacje o działalności AK na terenie Ziemi Lidzkiej, o wrześniu 1939 r. w okolicach Skidla), Grodno, Naumowicze. W czasie jazdy wykład: „Losy rodzin oficerów pomordowanych w Katyniu”.

Organizatorem wyjazdu jest OBEP IPN Białystok przy współpracy Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Wsparcie finansowe wyjazdu zapewniły:
Urząd Miejski w Łomży,
Urząd Miejski w Białymstoku,
Starostwo Powiatowe w Augustowie,
Urząd Gminy Płaska,
Towarzystwo Przyjaciół II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie
Patronat prasowy: Gazeta Współczesna, Ośrodek Telewizji Polskiej w Białymstoku.

do góry