Nawigacja

Aktualności

Dwunasty odcinek „Gońca Historycznego IPN” w TVP Historia – 9 lutego 2018 (powtórka 13 lutego 2018, godz. 11:25)

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy prezentują kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów.

Dwunasty odcinek „Gońca Historycznego IPN”, wyemitowany na antenie TVP Historia w piątek, 9 lutego 2018, będzie powtórzony we wtorek, 13 lutego 2018, o godz. 11:25. Przedstawia ciekawe i często nieznane poza gronem specjalistów fakty związane z morderstwami politycznymi w okresie PRL oraz przypomina sylwetkę Karola Świerczewskiego.

Morderstwa polityczne to jedna z najmroczniejszych kart historii Służby Bezpieczeństwa PRL. Dr hab. Patryk Pleskot stara się zgłębić motywy i wskazać podobieństwa oraz różnice charakteryzujące zabójstwa udowodnione lub przypisywane agentom SB. W tym celu przywołuje między innymi sprawy Bohdana Piaseckiego oraz Grzegorza Przemyka.

Drugi z felietonów najnowszego odcinka prezentuje postać Karola Świerczewskiego ps. „Walter”, sowieckiego generała polskiego pochodzenia, który na rozkaz Stalina od roku 1943 służył w Wojsku Polskim w ZSRR, a po wojnie aktywnie uczestniczył w utrwalaniu reżimu komunistycznego i represjach skierowanych przeciwko opozycji politycznej i podziemiu niepodległościowemu.

* * *

Cykliczny program „Goniec Historyczny IPN” pod redakcją Bartłomieja Grudnika ruszył we wrześniu 2017 roku na antenie TVP Historia. Gospodarzem programu jest dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko. Emisja kolejnych odcinków – co dwa tygodnie. „Goniec Historyczny IPN” prezentuje pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi.

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków „Gońca Historycznego IPN”:

do góry