Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej uruchomi w Chicago kolejny zagraniczny Przystanek Historia IPN

Prezes IPN Jarosław Szarek podczas spotkania z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą: – Społeczność polska w Chicago ma bogatą historię. Należy ją zachować i przekazać następnym pokoleniom. Jednym z priorytetów Instytutu jest praca z młodzieżą, gdyż od tego zależy przyszłość. Młodzi będą czuć związek z narodem, który ma bogatą historię. Mamy dla nich szeroką ofertę edukacyjną

17 stycznia 2018

Prezes IPN Jarosław Szarek i członkowie delegacji spotkali się z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą i liderami organizacji polonijnych.

– Społeczność polska w Chicago ma bogatą historię. Należy ją zachować i przekazać następnym pokoleniom. Jednym z priorytetów Instytutu jest praca z młodzieżą, gdyż od tego zależy przyszłość – powiedział prezes IPN zwracając się do gospodarzy. – Młodzi będą czuć związek z narodem, który ma bogatą historię, mamy dla nich szeroką ofertę edukacyjną – dodał. 

IPN od lat prezentuje w Stanach Zjednoczonych swoje ekspozycje. Najnowsza wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości” przedstawia sześciu liderów walki o Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Prezentuje ona ponad dwumetrowe sylwetki polityków wraz z ich biogramami w języku polskim i angielskim. Zawiera też kalendarium wydarzeń dotyczących najważniejszych etapów w polskiej drodze do niepodległości. Prezes Jarosław Szarek wyraził nadzieję, że wystawa ta zagości w USA na stałe.

Przedstawiciele IPN opowiedzieli też o działaniach Instytutu dotyczących „operacji polskiej” NKWD w latach 1937–1938 oraz polskich sprawiedliwych, ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Prezes IPN podkreślił, że tę wiedzę należy popularyzować w USA. Przedstawiciele Polonii obiecali pomoc w tym zakresie.

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 r. Jest ogólnokrajową federacją, będącą przedstawicielem politycznym Amerykanów polskiego pochodzenia (ok. 10 mln lub 3,3 procent amerykańskiego społeczeństwa w 2010 roku). Członkami KPA mogą być zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne. Do KPA należą: Związek Narodowy Polski, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, Związek Polek w Ameryce, Sokolstwo Polskie w Ameryce, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej oraz Krajowe Stowarzyszenie Adwokatów. Członkami KPA są ponadto liczne stanowe i lokalne bratnie organizacje, grupy parafialne, stowarzyszenia zawodowe i organizacje społeczne. 

Po południu odbyło się spotkanie delegacji IPN z Josephem Drobotem, prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America), najstarszej polonijnej organizacji katolickiej w USA, powstałej w 1873 r. Delegacja zwiedziła też, znajdujące się w siedzibie głównej ZPRKA w Chicago, Muzeum Polskie w Ameryce i jego obszerną bibliotekę. Jest to najstarsza i największa tego typu placówka na kontynencie amerykańskim. Goście z Polski spotkali się prezesem Muzeum Ryszardem Owsianym i dyrektor Małgorzatą Kot.

Również 17 stycznia w trzech miejscach w Chicago – w budynku Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling oraz w Domu Podhalan odbyły się warsztaty dla nauczycieli, prowadzone przez edukatorów BEN IPN. Podczas spotkań zaprezentowano ofertę edukacyjną Instytutu oraz sposoby pracy z wydawnictwami edukacyjnymi IPN.​

Podczas zajęć dotyczących polskich symboli narodowych uczestnicy poznali puzzle „Polak Mały” i projekt edukacyjny „Historia w kolorach”. Na warsztatach o wykorzystaniu gier edukacyjnych IPN w nauczaniu historii poznali grę „303”, ale także przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia i symbole Polski dzięki grze „Znajznak”. Na zajęciach „Śledztwo katyńskie – praca z artefaktami” dowiedzieli się, jakie artefakty wydobywano z grobów ofiar Katynia oraz w jaki sposób, chociaż w przybliżeniu, można było określić, kim była ofiara. Podobne warsztaty odbędą się jeszcze dwukrotnie – 20 i 22 stycznia. 

16 stycznia 2018

Delegacja IPN odwiedziła w Chicago redakcję „Dziennika Związkowego” („Polish Daily News”) Związku Narodowego Polskiego – najstarszej polskojęzycznej gazety codziennej w USA i na świecie, która ukazuje się nieprzerwanie od 15 stycznia 1908 r. Prezes IPN Jarosław Szarek pogratulował kolegium redakcyjnemu gazety 110-lecia istnienia. Przypomniał, że chłopcy z Jackowa (polski rejon Chicago), których rodzice pod koniec XIX wieku przyjechali do tego miasta z nadzieją na lepsze życie, potrafili w decydującym dla Polski momencie wrócić do ojczyzny, by walczyć o jej wolność. Zaznaczył też, że w roku obchodów 100-lecia niepodległości IPN chciałby pokazać wysiłek tamtego emigracyjnego pokolenia, przedstawić go zwłaszcza w Rzeczypospolitej, gdzie historia zaangażowania Polaków ze Stanów Zjednoczonych w odzyskanie niepodległości jest wciąż zbyt mało znana. Goście z Polski zwiedzili też archiwum "Dziennika Związkowego". Instytut nawiąże z gazetą współpracę archiwalną mającą na celu zabezpieczenie i digitalizację zgromadzonych dokumentów. Na zakończenie wizyty prezes wręczył redaktor naczelnej „Dziennika Związkowego” Małgorzacie Błaszczuk kalendarz, wydany przez IPN na 100-lecie niepodległości Polski.

Dr Jarosław Szarek udzielił także wywiadu polonijnemu Radiu Wpna.fm

Wieczorem przedstawiciele IPN spotkali się z Polonią w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. – Historia Polaków w Chicago jest niezwykła. To, co nas wyróżnia wśród innych narodów, to trwanie w cywilizacji łacińskiej, wierność jej podstawowym wartościom i umiłowanie wolności – powiedział podczas spotkania prezes IPN Jarosław Szarek. – Jesteśmy gotowi płacić za tę wolność najwyższą cenę (…) tyle razy skazywano nas na śmierć, a my zawsze się podnosiliśmy –  dodał.  Wskazał, że dziś „musimy połączyć się we wspólnym wysiłku, by wykształcić elity, dla których sprawa Polski będzie najważniejsza”. – Reprezentujemy pokolenia, które doczekały niepodległości Polski. W Instytucie Pamięci Narodowej pracujemy nad tym, by ta polskość trwała – podsumował.

15 stycznia 2018

– Młodzi Polacy w USA spragnieni są wiedzy historycznej o Polsce. Jaka ta wiedza będzie i czy polskość będzie trwała, w dużym stopniu zależy właśnie od Państwa – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek, zwracając się do Zarządu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i do dyrektorów szkół polonijnych w  Chicago. – Państwa uczniowie są naszymi ambasadorami, kreują wizerunek Polski tutaj i na świecie – dodał. Spotkanie rozpoczęło wizytę delegacji IPN w Stanach Zjednoczonych.

Fragment rozmowy z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem w Radio Deon Chicago

Tego samego dnia w Polskiej Szkole im. T. Kościuszki w Chicago uczniowie poznali historię 2. Korpusu Polskiego przez pryzmat najnowszej gry IPN „Miś Wojtek”. Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się o losach Polaków zesłanych do ZSRS i utworzonej tam Armii Polskiej. Największą uwagę uczniów przykuła historia niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu.​ 

Wizyta delegacji Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago

Uroczystość powołania Przystanku Historia IPN i podpisanie porozumienia w sprawie współpracy odbędzie się 18 stycznia 2018 w siedzibie konsulatu RP w Chicago. Partnerem projektu jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja animacji „Niezwyciężeni” i oferty działań Biura Edukacji Narodowej IPN, prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci” oraz publikacji: „Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych w latach 1953–1990” i „Koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych 1953-2012” przygotowanych przez białostocki oddział IPN.

Podczas pobytu w Chicago członkowie delegacji IPN z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem na czele spotkają się z przedstawicielami organizacji polonijnych m.in. Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Związku Narodowego Polskiego oraz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. W programie zaplanowane jest także spotkanie z członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Przedstawiciele IPN odwiedzą również miejsca pamięci związane z historią Polski. 21 stycznia 2018 w kościele św. Trójcy w Chicago prezes IPN po uroczystej mszy św. w katakumbach kościoła złoży ziemię z Kwatery „ Ł”. W czasie wizyty odbędą się także otwarte spotkania z Polonią – w Millenijnym Ośrodku Jezuickim (16 stycznia), w Domu Podhalan (19 stycznia) oraz w kościele św. Trójcy (21 stycznia), gdzie spotkaniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Nie tylko 303”.

Równolegle edukatorzy IPN przeprowadzą zajęcia w szkołach polskich na temat polskich symboli narodowych oraz wybranych zagadnień związanych z animacją „Niezwyciężeni” – rotmistrza Witolda Pileckiego, Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i polskich lotników w Bitwie o Anglię. Edukatorzy przeprowadzą także warsztaty dla nauczycieli na temat wykorzystania gier IPN na zajęciach historii: „Śledztwo katyńskie – praca z artefaktami” oraz „Wokół symboli narodowych”.

do góry