Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Ofiary zbrodni – operacja antypolska NKWD 1937–1938" – Gdańsk, 15 stycznia 2018

15 stycznia 2018 roku w Urzędzie Pocztowym nr 50 przy ulicy Długiej 23/28 w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy IPN „Ofiary zbrodni – operacja antypolska NKWD 1937–1938".

Uroczystość rozpoczęła się od słowa wstępnego, które wygłosili: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Kazimierz Smoliński, członek Zarządu Poczty Polskiej SA Paweł Skoworotko i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba.

W trakcie przemówienia Paweł Skorowotko przypomniał najważniejsze inicjatywy Poczty Polskiej przygotowane wspólnie z IPN. Podkreślił ich wartość edukacyjną, m.in. dzięki okolicznościowej emisji znaczka pocztowego informacja o zbrodni na Polakach dotrze do milionów odbiorców. Krzysztof Drażba zaprezentował wydaną niedawno tekę edukacyjną o operacji antypolskiej przeznaczoną dla nauczycieli. W słowie do publiczności powiedział, że obowiązkiem Instytutu Pamięci Narodowej jest przypominanie i upamiętnianie tego wydarzenia.

W drugiej części wydarzenia prof. Nikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego przybliżył historię i najważniejsze fakty związane z operacją antypolską NKWD. Tą część poprowadził dr. hab. Piotr Niwiński, pracownik naukowy Oddziału IPN w Gdańsku. Prof. Iwanow, który jest wybitnym badaczem tego tematu, a także autorem książki Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937–1938 podkreślił, że:

Operacja antypolska to dziesięć razy więcej ofiar niż zbrodnia katyńska, to zbrodnia która równa się [liczbie] ofiar Powstania Warszawskiego, to zbrodnia bezprecedensowa!

***

Otwarcie wystawy jest związane z 80. rocznicą operacji polskiej NKWD, mającej na celu wymordowanie polskich mieszkańców Związku Sowieckiego. Eskpozycja skupia się na krótkim wprowadzeniu do tematu wystawy, zawiera dokumenty podpisane przez najwyższe władze ZSRS, umożliwiające rozpoczęcie ludobójczej akcji wymierzonej przeciwko Polakom. Wystawa przedstawia także sylwetki osób zamorodwanych w czasie operacji polskiej NWKD.

Ekspozycja prezentowana będzie do połowy lutego 2018 roku w godzinach pracy Urzędu Pocztowego nr 50. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę zapraszamy na portal IPN www.operacja-polska.pl

 

Panel tytułowy wystawy

do góry