Nawigacja

Aktualności

Promocja książki Łukasza Borkowskiego „»Żelazny« od »Łupaszki«. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946)” – Katowice, 29 listopada 2017

29 listopada 2017 r., o godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia”, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja książki „»Żelazny« od »Łupaszki«. Ppor. Zdzisław Badocha (1925–1946)” autorstwa Łukasza Borkowskiego z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

Ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 r. Książka jest próbą uporządkowania i usystematyzowania stanu wiedzy o jednym z najlepszych żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W sposób naukowo udokumentowany autor przedstawił szczegółowo życiorys ppor. Badochy.

Atutem pracy jest bogata część albumowa, prezentująca ponad 140 nieznanych zdjęć i dokumentów ilustrujących postać ppor. „Żelaznego” w różnych okresach życia, pochodzących z Archiwów IPN w Białymstoku, Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie, ze zbiorów autora oraz od szeregu osób prywatnych, w tym od rodziny ppor. Badochy.

do góry