Nawigacja

Aktualności

Warsztaty historyczne – Kolonia, 17–19 października 2017

W dniach 17–19 października 2017 r.  pracownicy Instytut Pamięci Narodowej poprowadzili warsztaty historyczne w Polskiej Szkole przy Konsulacie RP w Kolonii. Do placówki uczęszcza ok. 100 dzieci, budynek mieści szkołę podstawową, gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Jest to szkoła uzupełniająca tzn., że uczniowie codziennie uczęszczają do szkoły niemieckiej, a tu przychodzą w ramach dodatkowych zajęć. Polskie szkoły na zachodzie borykają się z wieloma problemami i każda pomoc z kraju jaką otrzymują jest nieoceniona. Zajęcia w szkole im. Królowej Rychezy w Kolonii odbywają się po południu, a ostatnia lekcja kończy się o 20.40 . Rodzice w tygodniu przywożą dzieci z różnych części Niemiec aby mogły uczyć się ojczystego języka i historii.  Do szkoły uczęszczają też dzieci polskich żołnierzy z oddalonej o ponad 100 km bazy wojsk NATO w Geilenkirchien.

Warsztaty przeprowadzone przez IPN obejmowały zajęcia z historii w oparciu o najnowsze projekty IPN czyli film „Niezwyciężeni” oraz grę edukacyjną „Miś Wojtek”.

 Uczniowie gimnazjum i liceum mieli okazję zapoznać się z  trudnymi wyborami Ireny Sendlerowej oraz Witolda Pileckiego. Obie postacie nie stały obojętnie w obliczu największej tragedii XX wieku jaką był holokaustu. Tu w Kolonii, niedaleko Bonn dawnej stolicy RFN, temat zajęć jest o tyle ważny, iż porusza trudne sprawy dla całego niemieckiego społeczeństwa.  Niektóre środowiska w Niemczech zniekształcają prawdę historyczną o obozach koncentracyjnych czy niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej. Film „Niezwyciężeni” ma za zadanie przypomnieć prawdę,  a warsztaty uświadomić młodym Polakom jakie były fakty.

Najmłodsi uczniowie z klas szkoły podstawowej zagrali w Polaka Małego i poznali przygody misia, który był prawdziwym żołnierzem. Co niedźwiadek jadł, w co się bawił i jakie figle urządzał swoim podopiecznym? Wszystkiego maluchy dowiadywały się stopniowo z gry, przemierzając w swojej wyobraźni szlak bojowy armii gen Andersa.

Do takich szkół, jak szkoła w Kolonii, IPN dociera poprzez program „Polonijne spotkania z historią najnowszą”. Dzięki takim inicjatywom możemy pomóc tym najmniejszym i najsłabszym, ale jakże ważnym polskim szkołom rozrzuconym po całym świecie.

do góry