Nawigacja

Aktualności

Wyjazd dla laureatów 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” – 22 września – 1 października 2017

Laureaci 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” oraz ich opiekunowie uczestniczyli w dniach 22 września – 1 października 2017 r. w wyjeździe edukacyjnym śladami Polaków w Rumunii. 

Młodzież i opiekunowie odwiedzili miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. W  regionie Maramuresz zwiedzili Syhot Marmaroski i Muzeum Ofiar Komunizmu, w Berbesti zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostali przyjęci przez lokalną Polonię, potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii, by pomagać w budowaniu nowych kopalń soli.

Jednym z kolejnych miejsc był królewski zameczek myśliwski w Bicaz, miejsce internowania prezydenta Mościckiego. W Dragoslavele uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego. W mieście Pitesti oddano hołd poległym, spoczywającym w polskiej kwaterze na miejscowym cmentarzuKolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było Targu Jiu – w jego okolicach podczas II wojny światowej znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków.

W stolicy Rumunii w programie znalazły się m.in. Klasztor Stavropoleos, Muzeum Wsi Rumuńskiej, a także nawiedzenie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Na koniec grupa zwiedziła Oradeę, piękne miasto znajdujące się przy granicy z Węgrami. Uczestnikom wyjazdu towarzyszyli edukatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej, dbający o merytoryczną stronę wyjazdu. 

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Banku Polskiego.
 
Fot. o. Edward Kryściak SchP 
do góry