Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowa konferencja naukowa „Okupanci. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r.” – Szczecin, 20–22 sierpnia 2018 (zgłoszenia do 18 lutego 2018)

W sierpniu 2018 r. minie 50 lat od momentu, kiedy wojska Układu Warszawskiego (w tym ludowe Wojsko Polskie) wjechały do Czechosłowacji w celu udzielenia „bratniej pomocy”, czyli przerwania reform systemu określanych mianem Praskiej Wiosny. Inwazja, a następnie okupacja Czechosłowacji przyniosła niezabliźnione do dziś rany i niezapomniane krzywdy. Ma ona swoje reperkusje w stosunkach pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami.

Powstało już wiele opracowań, opublikowano też tomy dokumentów na ten temat, przybliżających nie tylko samą operację, ale także jej recepcję w poszczególnych krajach bloku tzw. demokracji ludowej. Wydaje się jednak, że nadal pozostały do eksploracji naukowej zagadnienia jeszcze niedostacznie opisane, tym bardziej, że wciąż pojawiają się nowe, do tej pory nieznane materiały. Zależy nam na ich odkrywaniu i wprowadzaniu do obiegu, nie tylko naukowego. Tym bardziej, że nadal pokutują pewne mity, którymi te wydarzenia obrosły przez pół wieku.

Z tego powodu zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji, która zakłada, między innymi, następującą tematykę:

  • rola tajnych służb (cywilnych i wojskowych) w przygotowaniu interwencji i jej przebiegu
  • społeczeństwo (interakcje, reakcje)
  • relacje pomiędzy Czechami, Słowakami a Polakami przed, w trakcie i po interwencji
  • aspekty wojskowe inwazji na Czechosłowację
  • media i propaganda wobec Praskiej Wiosny i jej stłumienia
  • konsekwencje okupacji

Konferencji towarzyszyć będzie przegląd filmowy. 

Zgłoszenia, informacje:adres e-mail: sebastian.ligarski@ipn.gov.pl i/lub grzegorz. majchrzak@ipn.gov.pl

do góry