Nawigacja

Aktualności

Delegacja Archiwum IPN w Gruzji – 4–7 września 2017

W dniach 4–7 września 2017 r. przebywała w Gruzji delegacja Archiwum IPN, której przewodniczył prezes Instytutu dr Jarosław Szarek

  • Delegacja IPN w Gruzji Delegacja IPN w Gruzji
  • Delegacja IPN w Gruzji Delegacja IPN w Gruzji
  • Tbilisi. Akademia Policyjna. Sadzenie drzewa pamięci Tbilisi. Akademia Policyjna. Sadzenie drzewa pamięci
  • Tbilisi. Delegacja Instytutu i rektor Akademii Policyjnej składają kwiaty przy pomniku Lecha Kaczyńskiego Tbilisi. Delegacja Instytutu i rektor Akademii Policyjnej składają kwiaty przy pomniku Lecha Kaczyńskiego
  • Tbilisi. Muzeum Sztuk Pięknych. Oficjalne wystąpienie prezesa IPN na promocji Biuletynu Archiwalnego MSW Gruzji Tbilisi. Muzeum Sztuk Pięknych. Oficjalne wystąpienie prezesa IPN na promocji Biuletynu Archiwalnego MSW Gruzji
  • Tbilisi. Muzeum Sztuk Pięknych. Prezes Instytutu i dyrektor Archiwum IPN zapoznają się materiałami dotyczącymi kontaktów kulturalnych Polski Gruzji w okresie powojennym Tbilisi. Muzeum Sztuk Pięknych. Prezes Instytutu i dyrektor Archiwum IPN zapoznają się materiałami dotyczącymi kontaktów kulturalnych Polski Gruzji w okresie powojennym
  • Batumi. Dyrektor oddziału Zarządu Archiwów Autonomicznej Republiki Adżarii w Batumi Maka Ivanishvili i dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk Batumi. Dyrektor oddziału Zarządu Archiwów Autonomicznej Republiki Adżarii w Batumi Maka Ivanishvili i dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk
  • Batumi. Delegacja IPN i dyrekcja archiwum w Batumi Batumi. Delegacja IPN i dyrekcja archiwum w Batumi

W skład delegacji wchodzili m.in. dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr Dariusz Rogut, naczelnik Wydziału Badań Archiwalnych i Edycji Źródeł dr Marcin Majewski. Delegacja spotkała się z wiceministrem spraw wewnętrznych Gruzji Shalvą Khutsishvilim. 

Wiceminister wyraził szczególne uznanie dla pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jarosław Szarek zapewnił podczas spotkania, że Instytut wesprze poszukiwania i identyfikacje ofiar komunizmu w Gruzji. – Skoro jesteśmy największą instytucją tego typu na całym obszarze postsowieckim, to jesteśmy zobowiązani dzielić się wypracowaną wiedzą i umiejętnościami z innymi krajami – mówił dr Szarek. Obiecał, że grupy robocze z Polski przyjadą do Tbilisi z pomocnymi materiałami i najlepszymi ekspertami. – Wspaniały naród gruziński przetrwał najazdy, okupacje i totalitaryzm dzięki sile duchowej, jaką czerpie ze swojej dumnej historii i kultury – podkreślił.

W Akademii Policyjnej delegacja zapoznała się z pracą Archiwum MSW Gruzji oraz z planami budowy nowego gmachu Archiwum. Goście z Polski zostali zaproszeni do posadzenia pierwszego drzewa przy Alei Przyjaźni na terenie Akademii Policyjnej. Rektor uczelni Givi Mikanadze uczcił w ten sposób przyjaźń polsko-gruzińską i wyraził wdzięczność wobec kraju i narodu Lecha Kaczyńskiego.

– Goście są dla nas darem – a szczególni goście, którzy pomagają nam tworzyć oraz udostępniać archiwa, zabezpieczające naszą wiedzę o sowieckim reżimie i ofiarach komunizmu – to prawdziwy skarb – mówił Givi Mikanadze.

Współpraca polskich i gruzińskich historyków już zaowocowała wydaniem źródeł dotyczących okresu wielkiego terroru 1937–1938, podczas którego w Gruzji ucierpieli także Polacy. Gruzini dotarli także do dokumentów, które zawierają kluczowe informacje o tzw. operacji polskiej NKWD z 1937 roku, w której celem sowieckiego reżimu była eksterminacja naszego narodu w komunistycznym imperium.

Prezes IPN Jarosław Szarek zapewnił o gotowości Instytutu do udzielenia pomocy archiwistom gruzińskim, by mogli unowocześniać swe instytucje oraz pracować nad edycją źródeł. – Chciałbym zaprosić wszystkich Gruzinów na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku – powiedział prezes w miejscowej telewizji. – Oba nasze kraje wywalczyły wolność w 1918 r., ale Gruzja straciła ją trzy lata później. Wtedy to Rzeczpospolita stała się domem dla wielu emigrantów z Kaukazu – przypomniał.

Wraz z rektorem Akademii Policyjnej członkowie delegacji udali się na ulicę imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie złożyli kwiaty przed jego pomnikiem.

W gmachu Muzeum Sztuk Pięknych w Tbilisi delegacja uczestniczyła w promocji Biuletynu Archiwalnego Archiwum MSW Gruzji, zapoznała się z najciekawszymi zbiorami muzeum a także z materiałami dokumentującymi kontakty kulturalne Polski i Gruzji w okresie powojennym.

W nowym gmachu Centralnego Archiwum Kutaisi delegacja zapoznała się z historycznymi dokumentami związanymi z Polską i odzwierciedlającymi relacje z Gruzją. Zasygnalizowano możliwość realizacji wspólnych projektów. Strona polska wyraziła zainteresowanie odnalezieniem domu, miejsca urodzin prezydenta Władysława Raczkiewicza w Kutaisi. 

Delegacja gościła także w oddziale Zarządu Archiwów Autonomicznej Republiki Adżarii w Batumi, gdzie zapoznała się z dokumentami dotyczącymi Polaków i nawiązała pierwszy kontakt. 

W czasie pobytu delegacji w Gruzji odbyło się trzecie posiedzenie polsko-gruzińskiej grupy roboczej, podczas którego omówiono plan dalszej współpracy archiwalno-naukowej.            

do góry