Nawigacja

Aktualności

Nowy numer „Biuletynu IPN” już w sprzedaży

  • Okładka wrześniowego "Biuletynu IPN"
    Okładka wrześniowego "Biuletynu IPN"

Wrześniowy numer „Biuletynu IPN” został poświęcony Górnemu Śląskowi, regionowi szczególnemu na mapie Polski.

W okresie II Rzeczypospolitej województwo śląskie posiadało najmniejszą powierzchnię i miało największe znaczenie dla gospodarki odradzającej się Niepodległej. Poza tym cieszyło się dużą autonomią – posiadało własny parlament i odrębne regulacje prawne w wielu dziedzinach.

W czasie okupacji zostało wcielone do Rzeszy, a jego ludność stała się celem bezwzględnej polityki narodowościowej – Polacy byli poddani brutalnym represjom i ginęli w masowych egzekucjach, a tych, których uznano za nadających się do zniemczenia wpisywano na Niemiecką Listę Narodowościową. O ruchu oporu w tym kontekście pisze Ewa Koj w materiale „Z folkslistą przeciwko Niemcom”. Natomiast o powojennym podziemiu zbrojnym traktują teksty Dariusza Węgrzyna i Adama Dziuby „Nie tylko »Bartek«” i „Przeciwko »gangrynie bolszewickiej«”.

Piszemy też o tym, jakie były dzieje tego regionu pod rządami komunistów. Konfrontujemy prawdziwe realia życia w tej „przemysłowej niecce” z obrazem lansowanym w czasach propagandy sukcesu. W „Ludziach wolności” przypominamy ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę ruchu Światło-Życie.

W numerze znajdziemy też sylwetkę Jarosława Marka Rymkiewicza, a w naszym stałym cyklu „Polskie rodziny” – historię bohaterskich członków rodziny Krzyżowskich z Tychów.

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.

Biuletyn dostępny jest w placówkach Poczty Polskiej, w sieci Empik oraz w księgarniach IPN w Warszawie.

 

do góry