Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – Rzeszów, 24-28 sierpnia 2017

Wystawa IPN podczas Festiwalu Psalmów Dawidowych

  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator
  • Fot. K. Gajda-Bator Fot. K. Gajda-Bator

Festiwal Psalmów Dawidowych jest nową inicjatywą Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR poświęconą pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz żydowskich rodzin ukrywanych przez Polaków. W ramach festiwalu w dniach od 24 sierpnia do 28 sierpnia 2017 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, ul. Szopena 30 będzie można obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, przygotowaną przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazują rodzaje i okoliczności udzielanej pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona jest pomoc zorganizowana (działalność „Żegoty”) oraz indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków. Wystawie towarzyszy prezentacja dokumentów archiwalnych ukazująca terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.

Program Festiwalu Psalmów Dawidowych:
24 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert w Filharmonii Podkarpackiej – wystąpi Adam Strug z zespołem Monodia Polska, Yaakov Lemer i Menachem Bristowski.

25 sierpnia o godz. 17.00 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wystąpi Adam Strug z zespołem Monodia Polska.

27 sierpnia o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Markowej odbędzie się koncert chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie „Psalmodia”.

2 września o godz. 19.00 na Rynku w Rzeszowie wystąpią Mr Pollack i Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers.

3 września o godz. 19.00 na Stadionie Sportowym w Kolbuszowej wystąpi m.in. Piotr Rubik z solistami, chórem i orkiestrą symfoniczną.

Serdecznie zapraszamy.

do góry