Nawigacja

Aktualności

Wizyta Ambasadora Republiki Korei w IPN – Warszawa, 18 lipca 2017

  • Ambasador Republiki Korei Sung-joo Choi, I Sekretarz Ambasady Shik Kim, dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, Agnieszka Jędrzak z Sekcji Kontaktów Międzynarodowych IPN Ambasador Republiki Korei Sung-joo Choi, I Sekretarz Ambasady Shik Kim, dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, Agnieszka Jędrzak z Sekcji Kontaktów Międzynarodowych IPN
  • Dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN Dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN
  • Dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN Dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN
  • Sung-joo Choi – Ambasador Republiki Korei, Shik Kim – I Sekretarz Ambasady Sung-joo Choi – Ambasador Republiki Korei, Shik Kim – I Sekretarz Ambasady

Ambasadora Republiki Korei w Warszawie Sung-joo Choia oraz Shik Kima, I sekretarza Ambasady Republiki Korei interesowały podczas wtorkowego spotkania z władzami IPN zarówno misja Instytutu, jak i – m.in. praca pionów śledczego, lustracyjnego oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz wiceprezes Instytutu dr Mateusz Szpytma mówili także o działalności Biura Edukacji Narodowej i Archiwum IPN oraz pracach nowego Biura Upamiętniania  Walk i Męczeństwa. Koreańscy goście podkreślili, że ich kraj pragnie przygotować się do przyszłego zjednoczenia obu państw koreańskich, stąd polskie doświadczenia transformacji ustrojowej po roku 1989 r. są dla nich wyjątkowo interesujące.

Dr Jarosław Szarek zapewnił, że IPN – największa polska instytucja, zajmująca się popularyzowaniem wiedzy historycznej, istniejąca od 17 lat i posiadająca ok. 100 km akt archiwalnych – może służyć radą w sprawach rozliczeń z przeszłością. Zaproponował także zorganizowanie w IPN wspólnych warsztatów polsko-koreańskich z udziałem ekspertów z dziedziny prawa, archiwistyki i edukacji, którzy mogliby poznać polskie osiągnięcia.  Padła również propozycja organizacji wizyty prezesa IPN w Republice Korei i wygłoszenia wykładu na jednym z uniwersytetów.

Goście wspomnieli o spotkaniu z pracownikiem Biura Badań Historycznych IPN Markiem Hańderkiem podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim, współorganizowanej przez Ambasadę Republiki Korei, zatytułowanej „Polish Experience in Transformation and Possible Implications for the Korean Peninsula” (Polskie doświadczenia transformacyjne i możliwe scenariusze dla Półwyspu Koreańskiego), która pozwoliła im poznać zakres działalności Instytutu.

Wiceprezes Mateusz Szpytma chwalił koreańskie przygotowania do transformacji i przypomniał, iż opozycja w Polsce nie była w 1989 roku do końca gotowa do udźwignięcia ciężaru wyzwań, jakie przyniósł upadek komunizmu. Zdaniem dr. Szpytmy podobnie było również podczas przemian w Niemczech i na Ukrainie. Warto o tym pamiętać, skoro skala niezbędnych zmian w Korei będzie przypuszczalnie znacznie większa.

Jarosław Szarek mówił gościom o tym, jak trudnym procesem jest „wychodzenie” z komunizmu i o tym, że muszą minąć całe pokolenia, zanim sytuacja w Polsce się unormuje, gdyż silny opór środowisk związanych z poprzednim systemem bez wątpienia reformy hamuje.

W trakcie wizyty koreańskich gości rozmawiano również o nawiązaniu współpracy z Obywatelską Wspólnotą Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej (Citizens’ Alliance for North Korean Human Rights (NKHR), powstałą w 1996 r. i zajmującą się prawami człowieka w Korei Północnej. Odegrała ona znaczącą rolę w rozpowszechnianiu na arenie międzynarodowej wiedzy na temat łamania praw człowieka w Korei Północnej. Udało się to dzięki organizowaniu międzynarodowych konferencji oraz współpracy z mediami, twórcami, artystami. Organizacja podejmuje wysiłki, by utworzyć międzynarodową sieć organizacji pozarządowych i próbować wywrzeć wpływ na światowych decydentów i ONZ, aby te reagowały na dramatyczną często sytuację mieszkańców Korei Północnej.

NKHR jest laureatką kilku nagród, w tym tę przyznawaną dla upamiętnienia pierwszego w historii kanadyjskiego obrońcy praw człowieka i wolności Johna Diefenbakera w 2011 roku oraz Freedom Award – nagrody przyznawanej przez Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) od 1957 roku za „szczególne zasługi na rzecz pomocy uchodźcom i wkład w obronę ludzkiej wolności”.

 

 

do góry