Nawigacja

Aktualności

73. rocznica zrzutów alianckich na Dzielcu – Słopnice, 16 lipca 2017

W niedzielę 16 lipca 2017 roku Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice i Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, a także przy wsparciu Oddziału IPN w Krakowie, organizuje rekonstrukcję historyczną w 73. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej.  
 
Podczas obchodów prezentowane będzie oryginalne wyposażenie, broń i umundurowanie żołnierzy 1. PSP AK, natomiast Instytut Pamięci Narodowej będzie na swoim stoisku zapraszał do wzięcia udziału w historycznych grach edukacyjnych. Będzie można również zapoznać się z pracami artystycznymi o tematyce lotniczej – malarza i rzeźbiarza Roberta Firszta, prywatnie pilota szybowcowego. Z kolei goście z Fundacji „Wiedeńczyk” przedstawią ciekawą historię samolotu AN 2, który pojawi się na niebie.
 
Najważniejszym elementem obchodów będzie przelot samolotów. Rozpoczną go piloci Aeroklubu Podhalańskiego z Nowego Sącza, z których wielu jest członkami Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA991. Będą pilotować między innymi RWD 5, wiernie odtworzoną kopię tego słynnego polskiego samolotu z okresu międzywojennego, czy też charakterystyczny ze względu na odgłos pracy silnika Jak 18. Następnie na niebie pojawi się wojskowa CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Zakończenie będzie należeć do skoczków spadochronowych i grup rekonstrukcyjnych, które odtworzą odbiór alianckiego zrzutu. Dla najmłodszych jest przygotowana słodka niespodzianka.
do góry