Nawigacja

Aktualności

Wizyta delegacji IPN w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce

  • Delegacja IPN w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce
    Delegacja IPN w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce
  • W Polskim Instytucie Naukowym. Od lewej: Justyna Skowronek, dr Bożena Leven, dr Jarosław Szarek, Marzena Kruk
    W Polskim Instytucie Naukowym. Od lewej: Justyna Skowronek, dr Bożena Leven, dr Jarosław Szarek, Marzena Kruk
  • W pracowni artysty rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego (pierwszy z lewej)
  • Od lewej: dr Jarosław Szarek, Justyna Skowronek, Marzena Kruk, Andrzej Pityński

6 czerwca 2017 prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor archiwum IPN Marzena Kruk i dyrektor Biura Edukacji Narodowej Justyna Skowronek spotkali się z dr Bożeną Leven, dyrektor Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce. Rozmawiano o dalszej współpracy obu instytutów nad digitalizacją i ocaleniem archiwaliów polonijnych oraz przekazywaniem materiałów archiwalnych do Polski. Dyrektor Leven, która złoży wizytę w Polsce, dziękując za współpracę z Archiwum IPN, podkreśliła zwłaszcza zaangażowanie archiwistów w prowadzone prace. Goście mieli okazję zwiedzić siedzibę Polskiego Instytutu Naukowego, podziwiać zbiór obrazów, rysunków, a przede wszystkim archiwaliów ze starodrukami i kolekcją książek, w tym poloników. Dr Leven zwróciła uwagę, że te cenne zbiory są zagrożone z powodu wad budynku, w którym znajduje się siedziba Instytutu. 

Tego samego dnia odbyło się nieplanowane spotkanie z wybitnym rzeźbiarzem Andrzejem Pityńskim, twórcą m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City czy Pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie. Artysta zaprosił delegację IPN do Ogrodu Rzeźb w New Jersey oraz do swojej pracowni. Opowiedział o trudnościach związanych z upamiętnianiem historii Polski i stawianiem pomników związanych z bohaterstwem i ofiarą Polaków. Prezes IPN Jarosław Szarek wskazał kilka tematów, m.in. temat operacji polskiej NKWD, których artystyczna realizacja byłaby wielkim krokiem do upamiętnienia dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Andrzej Pityński zapowiedział przekazanie do IPN posiadanych dokumentów oraz przedstawił swoje plany artystyczne, w których liczy na współpracę z Instytutem.

W planach jest także wizyta w Doylestown, które ze względu na znajdujące się w nim Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, nazywane jest „Amerykańską Częstochową”. Przedstawiciele IPN spotkają się z przeorem, zwiedzą sanktuarium i złożą kwiaty na miejscowym cmentarzu. Upamiętnią też ofiary zbrodni NKWD, dokonanej na tysiącach obywateli polskich wiosną 1940 roku – składając kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Członkowie delegacji Instytutu spotykają się z kierownictwem organizacji i instytucji polonijnych, zajmujących się badaniem historii Polski – oprócz Instytutu Piłsudskiego także Fundacji Kościuszkowskiej oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (niedawno IPN uhonorował SWAP prestiżową Nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”).

 

do góry