Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego” i wspólne śpiewanie „Czerwonych maków na Monte Cassino” – Warszawa – Kielce, 18 maja 2017

Nike

Nike Grunwaldu, rosła krakowska dziewczyna
Wyszła nocą na pole pod sklepione chmury
Za zbroję szmelcowaną, modre chabry wpina
I podniósłszy przyłbicę wzniosła się do góry
A za nią lekką stopą wznosząc się od ziemi
Płynie Nike spod Wiednia skrzydły husarskiemi
Słuckie pasy jak wstęgi wkoło niej się plotą
A ona dmie przeciągle w długą surmę złotą

I kiedy przelatują nad laurów szpalery
Nagle szum w wawrzynowej podniósł się gęstwinie
Srebrny orzeł wypłynął i wysoko płynie
Na wzniesionym ramieniu Nike z Samotraki

W świetle księżycowym to świecą to giną
Aż wreszcie nad Italią swe skrzydła rozwiały
I teraz sypią kwiaty we wszystkich pól chwały
Na groby i na Nike spod Monte Cassino

                   Jan Lechoń

W czwartek, 18 maja br. w stołecznym Przystanku Historia, w związku z 73. rocznicą zakończenia bitwy pod Monte Cassino Instytut Pamięci Narodowej zorganizował spotkanie „W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego”. Głównym punktem wydarzenia było wspólne śpiewanie „Czerwonych maków na Monte Cassino”. Pieśń zaśpiewali dorośli i dzieci, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, nauczyciele, profesorowie i uczniowie. Warto tu wyróżnić aktorów Teatru Wolandejskiego w Warszawie oraz chór dziecięcy ze szkoły podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego” w Warszawie, a także dyrektora warszawskiego Oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzego Eislera. Wspólne wykonanie „Maków” dostarczyło wielu emocji i wzruszeń.

Popołudnie z poezją i pieśniami 2 Korpusu Polskiego poprzedziły warsztaty edukacyjne dla dzieci, przygotowane w oparciu o fabułę komiksu „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 – Bitwa pod Monte Cassino 1944 r.” (wydanego przez Oddział IPN w Warszawie). Poprowadziły je Ewa Dyngosz i Edyta Gula z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Ostatnim elementem spotkania była debata naukowa „Dziedzictwo Drugiej Wielkiej Emigracji. Życie umysłowe i kulturalne 2 Korpusu Polskiego” z udziałem: dr Justyny Chłap-Nowakowej, prof. Włodzimierza Boleckiego, prof. Rafała Habielskiego i dr Małgorzaty Ptasińskiej. Rozmowę poprowadziła redaktor Ewa Stocka-Kalinowska.

Dyskusja o dziedzictwie kulturalnym 2. Korpusu jest pierwszym elementem organizowanego przez IPN projektu badawczego „Polska emigracja niepodległościowa w latach 1945-1990”. Organizowane przez IPN debaty będą dotyczyły dorobku umysłowego i kulturalnego 2. Korpusu i emigracji. W kolejnych miesiącach odbędą się między innymi dyskusje poświęcone środowiskom piłsudczyków na emigracji, do czego okazją jest 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego oraz spotkania ze świadkami historii.

Relacja z debaty na portalu Dzieje.pl

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP Historia i Dzieje.pl.

 

***

 

18 maja 1944 roku zawisła nad ruinami klasztoru na Monte Cassino biało-czerwona flaga, zaś w samo południe plutonowy Emil Czech odegrał Hejnał Mariacki, ogłaszając zwycięstwo2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zakończyła się jedna z heroicznych bitew II wojny światowej, o której zwycięstwie zadecydowała odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. W walce o wzgórze zginęło 923 żołnierzy polskich, 2931 zostało rannych.

Zwycięska bitwa o Monte Cassino otworzyła wojskom alianckim drogę na Rzym, który został zdobyty 4 czerwca 1944 roku.

Na przełomie 1944 i 1945 roku powstał pomiędzy wzgórzami Monte Cassino a „593” polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywa 1072 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej. Po śmierci dołączyli do swoich żołnierzy generał Władysław Anders w 1970 roku i generał Bolesław Bronisław Duch w 1980 roku.

 

„Oddalenie od Polski sprawiało, że tworzenie wierszy wpisujących się w tradycję liryki narodowo-patriotycznej stało się dla poetów rzeczywiście kategorycznym imperatywem – wiedzieli, że właśnie wiersz pełni rolę owej jedynej w doli naszej podpory ducha narodowego, wiedzieli też, że na takie właśnie słowa czekają ich towarzysze z żołnierskiego szeregu. Dawniej, przez wieki, wybór taki był dla poetów oczywisty. Dziś trzeba się zeń nieledwie tłumaczyć”.

 

(Justyna Chłap-Nowakowa, Sybir, Bliski Wschód, Monte Cassino. Środowisko   poetyckie 2. Korpusu i jego twórczość, Kraków 2004, s. 597.)

 

do góry